Krizni stožer Ministarstva zdravlja sastao se u 12 sati zbog sumnje da je u Austriji potvrđen prvi slučaj obolijevanja od ebole, kako bi odlučili hoće li se podići stupanj pripravnosti u Hrvatskoj.
Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik obavijestio je da je na sastanku utvrđeno kako je rizik od zaraze virusom ebole u Hrvatskoj i dalje iznimno nizak i u našoj zemlji nije zabilježen nijedan slučaj zaraze tom bolešću.
Također, ponovljeno je kako je 18 osoba u Hrvatskoj i dalje je pod zdravstvenim nadzorom i kod njih i dalje nema nikakvih simptoma koji bi ukazivali na bolest ebole.
Smrtonosna bolest nezaustavljivo se širi: Zabilježeno novih 200 sumnjivih slučajeva
Republika Hrvatska mjere pojačanog nadzora i dalje provodi u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Europske komisije, još od druge polovice travnja. Mjere koje Republika Hrvatska provodi u skladu su s onima koje je Svjetska zdravstvena organizacija dala za ostatak svijeta, obavijestili su iz Ministarstva.
'Ukoliko bude potrebe za provedbom dodatnih mjera, Ministarstvo zdravlja će o tome pravovremeno obavijestiti javnost', poručili su.
Podsjetimo, u Austriji su u utorak otkrivena dva sumnjiva slučaja oboljenja od ebole. Riječ je o pacijentima koji su u zemlju stigli iz Nigerije, a kod kojih su uočeni simptomi groznice.
Prebačeni su u regionalnu bolnicu i smješteni u izolaciju. Njihovi uzorci krvi poslani su na analizu, a u noći na srijedu iz austrijskog ministarstva zdravlja poručili su kako su rezultati pretraga u oba slučaja negativni.
Dobro je da znate sljedeće informacije o eboli:
Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe, već izravnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba ili životinja.
Virusom ebole ne može se zaraziti putem predmeta, namirnica ili kupanjem u bazenu.
Virus se jednostavno uništava sapunom, dezinfekcijskim sredstvima, sunčevim zrakama ili sušenjem.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook