"Radovi na sanaciji nasipa su završeni. Ono što je još preostalo jest gradnja bermi uz nasip tako da je i ovaj nasip u potpunosti osposobljen za visoke vodostaje koje možemo očekivati u budućnosti", rekao je novinarima Plišić. Izvijestio je da je osim samog mjesta prodora savske vode u svibnju, koja je u nasipu uzrokovala puknuće u dužini od oko 150 metara, kod Račinovaca sanirano ukupno dva kilometara nasipa.
Po Plišićevim riječima, tako su uklonjena sva klizišta uočena na nasipu. Također je kazao kako su u nastavku saniranog dijela nasipa uočeni odroni na dvadesetak mjesta koji se redovito nadgledaju i po potrebi saniraju do sveobuhvatne trajne sanacije i toga dijela nasipa.
Panika u Slavoniji: Opet puca nasip?!
Procijenio je da se tijelo samog nasipa osušilo nakon svibanjske poplave i da je nasip u dobrom stanju.
"S obzirom na poplave koje smo imali prošle godine, pregledavamo cijeli nasip duž rijeke Save i istodobno pripremamo EU projekt u vrijednosti između 30 i 35 milijuna eura koje bi utrošili u jačanje svih kritičnih mjesta duž 230 kilometara dugog savskog nasipa. Pregledat ćemo cijeli nasip, a većinom će se raditi berme, drenaže i pristupni putovi, jer se pokazalo da nam u kritičnim situacijama trebaju pristupni putevi", rekao je Ivica Plišić.
Dodao je kako nakon topljenja posljednjeg snijega nisu zabilježan značajnija povećanja vodostaja rijeka tako da se u sljedećem razdoblju ne očekuju ekstremni vodostaji kakvi su bili u proljeće prošle godine. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook