LOŠA KVALITETA

U vrhu neslavne ljestvice: Zagreb je opet jedan od gradova s najzagađenijim zrakom na svijetu

U Zagrebu su povišene vrijednosti lebdećih čestica u zraku, a magla ne pridonosi "čišćenju" zraka. No, nisu samo industrija i promet zaslužni za onečišćenja, veliku ulogu igra i sezona grijanja.

Zagreb se u subotu probudio u gustoj magli. Je li djelomičan "krivac" i zagađenje zraka? Naime, prema podacima IQAir-a Zagreb se nalazi na petom mjestu među najzagađenijim gradovima u svijetu, a susjedno Sarajevo zauzelo je prvo mjesto. 

Nije tajna da stanovnici nekih hrvatskih gradova, ali i diljem Balkana udišu zrak lošije kvalitete. Na zagađenje ne utječe samo promet i industrije već i sezona grijanja, a svemu pridonose i vremenski uvjeti.

Kada se na neko područje spusti magla, provjetravanje je slabije pa je veća mogućnost za veće koncentracije lebdećih čestica.

Pročitajte i ovo Najzagađenija je Lima Zagreb danas među najzagađenijim gradovima na svijetu, u prvih 10 kratko bila i dva grada iz regije

Pročitajte i ovo Svejedno pripazite Dobre vijesti za Zagrepčane: Više nema prekoračenja dozvoljenog praga za prizemni ozon

Iako se svi trebamo pobrinuti da što manje onečišćujemo zrak i okoliš, kad se usporede podaci u cijeloj Europi i uzme godišnji prosjek Zagreb je u donjoj polovici po česticama PM 2,5.

Savjeti

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" objavio je zdravstvene preporuke u slučajevima povišenih vrijednosti lebdećih čestica u zraku.

"Kratkoročno onečišćenje zraka lebdećim česticama, uobičajeno za ovo doba godine, ne predstavlja značajnu ugrozu za zdravlje ljudi. Ipak, u cilju smanjenja rizika na zdravlje, u preventivnu svrhu dajemo sljedeće preporuke za osjetljive skupine građana, kako bi prilagodili svoje dnevne aktivnosti trenutnom stanju kvalitete zraka", objasnili su.

Savjetuje se izbjegavanje dugotrajne i intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenom zraku za djecu, trudnice, osobe starije životne dobi, osobe oboljele od kroničnih bolesti na razini dišnog i/ili srčano-krvožilnog sustava, osobe narušenog imunološkog odgovora i osobe koje konzumiraju duhan i duhanski srodne proizvode (pušači i pasivni pušači). 

Također, potrebno je izbjegavati nepotrebne dodatne izloženosti respirabilnim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korištenja kemikalija, ljepila, boja, lakova, korištenje sredstava javnoga gradskog prijevoza, grijanje na kruta goriva.