"Nadam se da će bez obzira na godišnjicu Oluje biti manje tenzija nego je bilo prošle godine. Svako smanjivanje tenzija je konkretno rješavanje problema", rekao je Aleksandar Vučić u intervjuu za Dnevnik HTV-a, dan nakon inauguracije u Beogradu na kojoj je bila i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović što je Vučić ocijenio vrlo važnim za odnose Zagreba i Beograda.
"To je od velike važnosti za naše odnose. Time se pokazalo poštovanje prema Srbiji a i veliko poštovanje koje Republika Srbija ima prema Republici Hrvatskoj", rekao je Vučić.
Predsjednici Grabar-Kitarović sudjelovanje na Vučićevoj inauguraciji bio je prvi posjet Beogradu, a drugi dolazak u Srbiju nakon što se prošle godine s Vučićem, tada premijerom Srbije, sastala u Subotici gdje su potpisali tzv. subotičku deklaraciju o normaliziranju odnosa dviju država.
Istaknuvši da su odnosi Srbije i Hrvatske "uvijek bili i uvijek će biti kičma odnosa u regiji", Vučić je kazao kako se s hrvatskom predsjednicom dogovorio razgovarati o određenim problemima i "dva-tri pokušati riješiti u sljedećih šest mjeseci".
"Što se nas tiče mi smo spremni razgovarati o nestalim osobama kojih je i dalje mnogo na obje strane, rješavati sve probleme koje imamo i oko funkcioniranja pravosuđa i u regiji i na bilo kojoj razini. Mi smo spremni čak i otvoriti neka druga pitanja, a to je uređenje naših granica, dakle prije svega na Dunavu".
Vučić i Grabar-Kitarović u petak su u Beogradu imali i bilateralne razgovore i u odvojenim izjavama izrazili nadu da se odnosi Hrvatske i Srbije u dogledno vrijeme mogu poboljšati, a hrvatska je predsjednica poručila kako je vrijeme za iskorak u odnosima dviju zemalja.
Vučić je dužnost šefa države službeno preuzeo svečanom prisegom 31. svibnja u Skupštini Srbije nakon pobjede s 55,03 posto osvojenih glasova u prvom krugu predsjedničkih izbora 2. travnja.
"Važno je da imamo otvoreni dijalog, da pokazujemo poštovanje i da međusobno razumijemo stavove jedni drugih", naglasio je Vučić u intervjuu.
Upitan o problemu Agrokora, Vučić je kazao da to nije političko pitanje, ali je naglasio kako smatra da je to veliki problem i da dvije zemlje moraju pokušati koliko god mogu smanjiti teške eventualne posljedice koje mogu nastati odlaskom u stečaj tog koncerna. (Hina)