SDP upozorava

Loša skrb i uštede na najranjivijima: "Nema osobe koja se nije zapitala je li se smrt dječaka s poteškoćama mogla izbjeći"

Martina Vlašić Iljkić, Ivica Lukanović i Ivan Dabo Foto: Damjan Tadic/Cropix
SDP-ova zastupnica Martina Vlašić Iljkić ocijenila je u srijedu u Saboru da je lošu opremljenost domova koji skrbe o najranjivijim članovima društva i ne zadovoljavaju potrebe korisnika te da je Centru za rehabilitaciju Rijeka od planiranih 330.000 eura rebalansom skinuto 230.000 eura.

Martina Vlašić Iljkić je u slobodnim govorima u Hrvatskom saboru rekla da se resorni ministar za sustav socijalne skrbi Marin Piletić hvali s velikim uštedama u svom Ministarstvu. No, nažalost značajne uštede su bile upravo na najranjivijim, na uslugama i na smještajnim kapacitetima, između ostalih i u Centru za rehabilitaciju Rijeka, pa je od planiranih 330.000 eura rebalansom skinuto čak 230.000 eura, dodala je.

"S navedenim iznosom u Centru za rehabilitaciju Rijeka se mogao adaptirati prostor, primjerice upravo onaj derutni dio koji se spominje kao prostor gdje je preminuo dječak s teškoćama. Brojni domovi su ostali bez značajnih sredstava, što direkno znači smanjenje standarda života najranjivijih u društvu", rekla je.

Vlašić Iljkić upozorila je i da su smještajni kapaciteti državnih domova, koji skrbe o najranjivinim članovima našeg društva, osobe s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju su loše opremljeni.

"Nema osobe koja nije osjećala žaljenje i pitala se je li se smrt dječaka s poteškoćama mogla izbjeći? Svi osim državne tajnice ministra Piletića, Marije Pletikose, koja je rekla da je to uobičajeno i da se smrti u domovima, nažalost događaju", rekla je.

Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić rekao je u srijedu kako se državna tajnica Marija Pletikosa nespretno izrazila kada je rekla da su smrti korisnika ustanova socijalne skrbi uobičajene, a što je izazvalo osudu javnosti i pozive udruga za njezinom smjenom.

Istaknuvši važnost obrazovanja i znanosti Damir Bakić (Klub Možemo!) rekao je da su sveučilišta - ne samo kao prostor razmjene i stjecanja znanja, generator dijaloga i uvažavanja različitosti. Naglasio je i da se sveučilišta trebaju bespoštedno boriti i protiv akademskog nepoštenja i obezvrjeđivanja akademskih kriterija i naslova.

"Pouzdan mehanizam je puna internacionalizacija znanosti i visokog obrazovanja. Prisutnost stranih studenata, nastavnika i istraživača nije samo metrika kojom će se najbolje mjeriti naša uspješnost nego i istodobno je i motor novog napretka", poručo je.

Smatra i da je na politici da prepozna i prihvati takvo shvaćanje znanosti i visokog obrazovanja a onda i da osigura potrebne pretpostavke - ne samo financijske, nego da izgradi nepristran zakonodavni i administrativni okvir.

"Nažalost, politika sve do sada nije bila u tome dovoljno uspješna. Ni u prepoznavanju znanosti i visokog obrazovanja kao nacionalnih strateških prioriteta a onda ni u praksi", upozorio je.  

Pročitajte i ovo IZ MINUTE U MINUTU FOTO Harris nazvala Trumpa: Pogledajte što mu je rekla

Pročitajte i ovo Analiza iz Washingtona Amerika je podijeljena: "Jedna se probudila u Orwellovoj 1984., a za drugu je ovo oslobođenje od tiranije liberalnih elita"