Upozorenje prerađivača mlijeka

'Visoka otkupna cijena mlijeka uništava hrvatski mljekarski sektor'

Slika nije dostupna
Prerađivači mlijeka pozivaju prosvjednike da prihvate dogovor i da nastave raditi na jačanju efikasnosti proizvodnje.

Iz Gospodarskog interesnog udruženja Croatiastočar upozoravaju da visoka otkupna cijena mlijeka uništava hrvatski mljekarski sektor.

Pozivaju proizvođače mlijeka da prihvate dogovor postignut dijelom proizvođača mlijeka i da nastave raditi na jačanju efikasnosti proizvodnje.

Interese i usuglašene stavove prerađivačke industrije zastupa Udruga prerađivača mlijeka pri GIU Croatiastočar odakle je stiglo sljedeće priopćenje u kojem se upozorava kako visoka otkupna cijena mlijeka uništava hrvatski mljekarski sektor. 'Način izračuna otkupnih cijena mlijeka, koji se primjenjivao od ožujka 2009. do ožujka 2012. godine, uzimao je u obzir prosjek otkupnih cijena mlijeka u zemljama EU 27.

Prosječna osnovna cijena mlijeka u 2011. je iznosila 2,53 kn/kg, na koju se dodaje tvornička premija, koja se kretala od 0,10 do 0,70 kn/kg, ovisno o količini isporučenog mlijeka te državni poticaji. Prosječna je tvornička premija u tom periodu iznosila oko 0,20 kn/kg.

Ozbiljne posljedice visoke otkupne cijene mlijeka

Značajno odstupanje u visini otkupne cijene u Hrvatskoj u odnosu na zemlje EU 27 i zemlje okruženja u kontinuitetu ruši konkurentnost domaćeg mljekarskog sektora te ga čini neodrživim. Loša cjenovna konkurentnost hrvatskog proizvoda direktna je posljedica visoke otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj koja je dovela do pada domaćeg tržišta mlijeka, smanjenja izvoza te istovremenog jačanja uvoza jeftinijeg konzumnog mlijeka, mliječnih proizvoda i sireva', stoji u priopćenju za medije koje je poslalo Gospodarsko interesno udruženje Croatiastočar.

U mljekarstvu potrebne strukturalne promjene

'Hrvatskom su mljekarskom sektoru nužne strukturalne promjene i postavljanje sektora na konkurentne i tržišne osnove a što podrazumijeva rješavanje nagomilane problematike koja u najvećoj mjeri leži u sektoru primarne proizvodnje mlijeka.

Niveliranje otkupnih cijena mlijeka u Hrvatskoj prema otkupnim cijenama mlijeka u zemljama s najvećim izvozom gotovih proizvoda u Hrvatsku, tržišna je pretpostavka i preduvjet održivosti cjelokupnog sektora i proizvodnje, prerade i trženja mlijeka.

Stoga novi Sporazum o izračunu cijene mlijeka usklađuje otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj s kretanjima otkupnih cijena u Njemačkoj i Francuskoj čiji udio ukupne proizvodnje mlijeka u EU iznosi blizu 40%. Nadalje, cijena mlijeka u Hrvatskoj usklađuje se i s kretanjima otkupnih cijena mlijeka u Sloveniji, Mađarskoj i Rumunjskoj iz kojih se također na hrvatsko tržište izvozi značajna količina mliječnih proizvoda.

Prema novom modelu ciljana osnovna cijena mlijeka za ožujak 2012. iznosi 2,43 kn/kg i manja je za 0,06 kn/kg u odnosu na ožujak 2011. godine.

Osnovna je cijena mlijeka u ožujku 2011. godine iznosila 2,49 kn/kg. Na osnovnu se cijenu dodaje tvornička premija (prosjek 0,20 kn/kg), 0,50 kn/kg državnog poticaja te državni poticaju po muznoj kravi i hektaru obradive površine.

Prerađivači mlijeka ističu važnost primarne proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj na koju se prerađivačka industrija naslanja te odbacuju neistinite navode i konstrukcije HSUPM-a o uvozu i namjeri uvoza jeftinije mliječne sirovine u Hrvatsku.

Predstavnici mliječnih industrija Meggle-Hrvatska, Dukat, Vindija, Ledo, Zdenka, PIK Rijeka, Mljekara Bohnec i Udruga Hrvatske male mljekare (članice Savjeta za praćenje stanja u mliječnom sektoru pri Ministarstvu poljoprivrede) potpisale su Sporazum o izračunu cijene mlijeka ispred cjelokupne prerađivačke industrije i uz suglasnost više od 40 registriranih prerađivača mlijeka.

Ističe se kako Dukat nije izoliran slučaj primjene tržišnog izračuna otkupne cijene mlijeka, kako se to lažno nastoji prikazati u javnosti. Prerađivačka je industrija jedinstvena u svojim stavovima po pitanja aktualne problematike mljekarskog sektora i nužnosti primjene tržišnih principa u svim segmentima mljekarske proizvodnje.

Postojeći model kao privremeno rješenje

Postojeći model prijelazno je rješenje do primjene tržišnih principa kao jedinog održivog načina poslovanja kako proizvođača tako i prerađivača mlijeka i primjenjivat će se od ožujka do svibnja za sve predano mlijeko od strane svih niže potpisanih prerađivača mlijeka.

Zajednički je stav spomenutih prerađivača mlijeka da je u ovom momentu postignuti Sporazum jedino i prijelazno rješenje koje omogućuje nastavak otkupa mlijeka unatoč visokim zalihama mliječnih proizvoda, te doprinosi smanjenju uvoza, stabilizaciji cijena mliječnih proizvoda i povećanje potrošnje domaćih mliječnih proizvoda.

Gore spomenuti predstavnici prerađivačke industrije osuđuju ucjene i manipulacije proizvođačima mlijeka od strane HSUPM-a, blokiranje prometnica te sustavno dezinformiranje javnosti s ciljem stvaranja socijalnih nemira i nezadovoljstva.

>> Minuta šutnje za hrvatsko selo: 'Ne bučite da ne probudite ministra'

>> Mljekari ne posustaju: Tužit ćemo državu i prerađivačku industriju!

Pozivaju se svi proizvođači mlijeka da promišljeno vode brigu o vlastitom poslovanju te da ne prihvaćaju i ne nasjedaju na, po vlastito poslovanje, štetne prijedloge rukovodstva HSUPM-a, poput obustave isporuke mlijeka ili blokada mljekara i prometnica', stoji u priopćenju u čijem potpisu stoji direktor Branko Bobetić.