Brodogradilište Uljanik

Višemilijunska investicija ne znači i svijetlu budućnost: ''Mislim da država i mi svi skupa imamo jako puno problema''

1/2 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Ministar gospodarstva Darko Horvat danas je nakon sastanka sa Sindikatima izjavio da je moguć i drugi strateški partner ali isto tako i istaknuo kako će netko za ovu situaciju morati biti odgovoran

Na sastanku s ministrom Horvatom bio je i sindikalac Đino Šverko. Pitali smo ga zna li o kakvom se strateškom partneru radi? ''Pa, ne. Naš odabir je bio Darko Končar i on još uvijek figurira kao prva opcija. Mislim da je ministar mislio samo hipotetski da bi se mogao pojaviti i netko drugi, jer sve je bolje od stečaja'', rekao je Šverko.

Država je dala jamstva, to je jako puno novaca, pa na pitanje je li to pravedno prema svima s obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, na upravu koja stoji, koja ne odlazi i koja i dalje radi plan restrukturiranja, Šverko odgovara: ''Oni će biti tu dok ih vlasnici ne promijene, odnosno nadzorni odbor preko vlasnika i skupštine. Vjerojatno će doći i do promijene kada dođe novi vlasnik i kada se promijeni na vlasnička struktura. Jamstva za koja pitate svakako nisu neodgovorna s obzirom na to da se ta jamstva ne aktiviraju ako mi napravimo brodove na vrijeme.''

Na pitanje što je točno tražio sindikat, Šverko kaže: ''Tražimo da brodogradnja bude prioritet, opstanak brodogradnje. Garancija je da će to biti kroz nekih niz godina, a ne samo da bude trik za neke druge djelatnosti ili za neku prenamjenu. Brodogradnja prije svega i tu smo naišli na zajednički jezik. A ohrabruje to da strateški partner kad se pojavi prvi put u Uljaniku rekao sindikatima da je brodogradnja na prvom mjestu. Vjerujemo da će se toga i držati''.

Ni jamstva ni krediti ne podižu raspoloženje radnika Uljanika. 22. srpanj dan je kada program restrukturiranja mora biti poslan na verifikaciju. Sa Sindikatima se zato, ne bi li im s pleća skinuo pritisak, sastao ministar gospodarstva Darko Horvat.

''Sindikati su dali do znanja da žele sačuvati i radna mjesta i sva društva koja djeluju u Uljanik grupi'', rekao je Boris Cerovac, predsjednik Jadranskog sindikata.

''Svi znamo da je brodogradnja ustvari posljednja proizvodna industrija izvozno orijentirana u RH i želim vjerovati i vjerujem da je opstanak brodogradnje i u interesu Vlade RH, nas radnika u svakom slučaju je'', kaže Rajko Kutlača, voditelj ureda SIKD.

Od Europske će komisije, kaže, zahtijevati prijedloge i načine promjena u planu restrukturiranja, a koji neće srušiti tržišno natjecanje. Cilj je osigurati likvidnost i osigurati isporuku platforme i broda koji će dati dodatni impuls Uljanik grupi.

''U ovom trenutku imam informacije da se tekuća likvidnost želi riješiti kreditom Hrvatske banke za obnovu i razvoj. U kojoj je fazi - ne znam. Sigurno je da smo u Bruxellesu poslali prijedlog, ovo nije finalna varijanta. Mi ćemo do toga doći pregovorima, a kada budemo sigurni da je za Europsku komisiju to prihvatljiv dokument, tada ga šaljimo u Bruxelles i dobit ćemo verifikaciju'', rekao je Horvat.

Danas se Uljanik hvali. Ispituje se platforma Apolo vrijedna više od 100 milijuna eura. ''Riječ je o jednom zahtjevnom pothvatu, platformi koja će u budućnosti služiti za gradnju i servisiranja polja vjetroelektrana na moru'', rekao je Denis Rabar, direktor Uljanika.

Uprava Uljanika očekuje da do rujna dođu do kraja procesa restrukturiranja. O partnerima, ni riječi. Diverzifikacije će biti bez iznimke.

''Od samog početka govorimo da jedan dio nekretnina se treba stavit u drugu funkciju kako bi se omogućilo strateškom partneru da bude zainteresiran da nađe svoj interes'', rekao je Gianni Rossanda.

Industrije imaju tek 3% povrata a to nije dovoljno za velike uloge. Predložen im plan nije prošao ministarstvo financija. Podatke su nazvali nepovezanim i nedorečenim, pa su morali mijenjati.

''Jako malo smo promijenili, da ne kažem malo više nego ništa. Mislim da država i mi svi skupa imamo jako puno problema, mi smo jedan od tih problema koji su veliki bez daljnjeg i neke stvari moraju sazrijeti i mora se ući u suštinu problema'', rekao je Gianni Rossanda, predsjednik uprave Uljanika.

''U resornom ministarstvu zatražio sam da se dostavi, odnosno da se zatraži od Uljanika dostava određenih podataka da mi također. S obzirom da govorimo između ostalog o problematici i državnih potpora i državnih jamstava, da imamo puni uvidu u svu situaciju '', rekoa je Zdravko Marić, ministar financija. 

Zabrinutost je iskazana zbog neobjašnjivog načina postupanja u kojem tvrtka koja ostvaruje korist od odobrenih državnih jamstava o tome pravovremeno ne obavještava ministarstvo.

 

Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr
 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
 

Povezane teme