Građani plaćaju i paušal

Viša cijena vode u Splitu, Dubrovniku i Karlovcu

Slika nije dostupna
Jednom dijelu građana već ovoga mjeseca dolaze veći računi za vodu. U pojedinim gradovima, poput Splita, Dubrovnika, Karlovca, cijene su usklađene s novom Vladinom uredbom o najnižoj cijeni vodnih usluga, a ovo je posljedica.

Splićani tako, primjerice, uz cijenu od 8 kuna i 31 lipe po kubičnom metru morat će od sada plaćati i fiksni paušal, otprilike 25 kuna po stambenoj jedinici. Riječani plaćaju i dalje oko 9 i pol kuna kubik, Osječani 10 kuna i 43 lipe. Staru cijenu imaju i Zagrepčani od 11 kuna i 22 lipe.

'Evo sad što je ovo, ja ovo ne razumijem, tko ovo može razumjeti, jel vi ovo razumijete. Ja samo vidim da moram više platiti', u šoku je rekao Ante Baković. Zatvaranje slavine neće pomoći ni gospođi Mariji. Računi stižu sve veći.'NIšta me ne iznenađuje jer svaki mjesec sve cijene idu gore, samo moja mirovina ostaje 1 500 kuna', kaže Marija Marišić.

U Splitu su računi za vodu ovaj mjesec veći jer je Vodovod prilagodio svoje cjenike novoj Uredbi. 'Novost u obračunu cijene je taj što imamo fiksni dio cijene koji je kao nekakva naknada za održavanje, nekakav paušal koji će potrošač sada svaki mjesec morati plaćati, neovisno o potrošnji, uz taj dio potrošač plaća i varijabilni dio cijene kao što je do sada bio cijena ovisno o kubicima potrošene vode', pojasnila je situaciju Zdravka Vulas iz Vodovoda i kanalizacije Split.

>> Novi šok: Poskupljuje voda

Fiksni dio ovisi o profilu priključka. Za većinu kućanstava u Splitu on je oko 25 kuna za stambenu jedinicu. U prednosti su oni koji žive u zgradama jer se ta naknada dijeli s brojem stanova. U udruzi Dalmatinski potrošač ističu kako je nova Uredba u suprotnosti sa zakonom o zaštiti potrošača.

'Među ostalima ta uredba je definirala da se tu obračunavaju recimo očitavanje vodomjera, obračun utroška, izrada računa, dostava računa, održavanje vodomjerila, uključujući i analizu kvalitete te vode. Mi smo i danas plaćali taj dio troška kroz cijenu koštanja kubika', kaže Ante Tičić iz Dalmatinskog potrošača.

Stoga su se obratili i Ustavnom sudu. Najveće će se razlike osjetiti na vikendicama jer će fiksni dio plaćati za svih 12 mjeseci, bez obzira na to što vodu koriste samo ljeti.

Povezane teme