Istražili smo što bi takva ekološka katastrofa značila za hrvatski turizam, podmorje, malog čovjeka - ribara koji od mora živi i hrani svoju obitelj.
>> Turski brod i dalje u blizini Brijuna
>> Povjerenstvo za provođenje istrage stupilo na brod
>> Gorući brod se od vrućine počeo savijati
U slučaju izlijevanja nafte iz broda u more događa se nekoliko procesa, nafta se počinje širiti, stvara film, a debljina tog filma ovisi o temperaturi mora.
Dio nafte počne toniti, a dio plutati po morskoj vodi, što negativno utječe na morski okoliš. Najviše bi štete nafta nanijela ribljim jajima i ličinkama.
Sve se pogoršava kad se naftna mrlja približi obali jer naša je obala kamenita i šljunčana što znači da je čišćenje veoma otežano. Uostalom, da se samo djelomično smanji nastalo onečišćenje i uspostavi ponovo normalno stanje u priobalnom dijelu obale, potrebno je i do 10 godina.
Nafta je izuzetno pogubna za faunu, može otrovati na nekoliko načina, primjerice, pticama slijepi perje, pa ne samo da ne mogu letjeti nego im je poremećena i termoregulacija.
Do kontaminacije cijelog sjevernog Jadrana u samo nekoliko dana, došlo bi da se radilo o tankeru koji se zapalio preko vikenda i da je pri tome bilo nemirno more, stoga je scenarij koji se doista i odigrao, zapravo bio najbolji mogući, tvrde znalci.
Detaljnije o mogućim katastrofama nakon požara na turskom brodu pogledajte u video prilogu.