Tadić je malo zakasnio na sastanak i odmah pri izlasku iz automobila se ispričao. 'Moje izvinjenje, kasnim', rekao je Tadić. bebić ga je pak odmah opravdao. 'Gospodine predsjedniče, dobro došli u Hrvatski sabor. Ali, ako ste potrošili to vrijeme na nešto korisno, opravdano je', rekao je Bebić. 'Nadam se da jesmo, vidjet ćemo', odgovorio je Tadić.
Bebić: Hrvatska želi kvalitetnu suradnju s prvim susjedima
Tadić i Bebić zatim su se uputili na službeno fotografiranje i razgovor. Hrvatska želi kvalitetnu suradnju sa svojim prvim susjedima, uključujući Srbiju, jer nema prosperiteta, stabilnosti ni sigurnosti Hrvatske bez dijeljenja istih vrijednosti sa zemljama koje ju okružuju, izjavio je u srijedu predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić nakon razgovora sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem.
Hrvatska želi kvalitetnu suradnju sa svojim prvim susjedima, uključujući Srbiju, jer nema prosperiteta, stabilnosti ni sigurnosti Hrvatske bez dijeljenja istih vrijednosti sa zemljama koje ju okružuju 'Želimo kvalitetnu suradnju s našim prvim susjedima... nema prosperiteta sigurnosti i stabilnosti Hrvatske bez dijeljenja istih vrijednosti s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom, Crnom Gorom', kazao je Bebić. Istaknuo je da 'posljedice rata ne možemo i ne želimo zaboraviti jer onda ne bismo ništa naučili, ali da ni ne želimo živjeti u prošlosti'. 'Želimo otvarati nove stranice', kazao je predsjednik Sabora.
Odgovarajući na pitanja novinara Bebić je rekao da je s Tadićem razgovarao i o hrvatskoj nacionalnoj manjini u Srbiji i podsjetio ga da u srbijanskom parlamentu još ne sjedi predstavnik hrvatske manjine. Postavio je i pitanje udžbenika na hrvatskom jeziku i srbijanskog predsjednika zamolio da se na tom pitanju više učini.
>> Tadić: Bilo bi idealno da imamo zajedničku knjigu povijesti
>> 'Ekonomija je pitanje opstanka za Srbiju i Hrvatsku'
Na pitanje o međusobnim tužbama pred Međunarodnim sudom pravde Bebić je odgovorio da ne zna hoće li tužbe biti povučene i što će biti u tom području, ali da će biti u skladu s našim interesima razvoja dobrih odnosa.
Na istom sastanku sudjelovala je i predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU-om Vesna Pusić koja je srbijanskom predsjedniku dala dokumentaciju vezanu uz poglavlje 23 Pravosuđe i temeljna prava. Riječ je o sažetku onoga što je Hrvatska učinila u tom pregovaračkom poglavlju, doznaje se iz ureda predsjednika Hrvatskog sabora.