Kada novčanik ostane prazan, pretražujući džepove, ladice ili torbe, može se naći znatna suma u kovanicama. Ekipa Dnevnika Nove TV provjerila je kako će proći kupnja s kovanicama u vrijednosti 20 kuna i pokazalo se da većina blagajnica prihvaća kovanice jer im trebaju.
Kupci ipak radije plaćaju novčanicama. Možda zbog toga što umjesto lagane novčanice, 20 kuna kovanica teži gotovo pola kilograma. 'Nije praktično za nositi', kazao je jedan građanin.
>> Jesmo li spremni za 11,7 milijardi eura iz EU fondova?
No, kada treba platiti svaka lipa se broji. Trgovce čak tri zakona obvezuju da prihvate kovani novac. 'Trgovci su obvezni da prime svaku kovanicu i isto tako je vratiti. Kada se to ne dogodi, potrošač treba inzistirati da mu trgovac vrati lipe, odnosno kovanice, ukoliko ne uspije u tome može se obratiti Državnom inspektoratu, ali potrebno je napomenuti da Ministarstvo gospodarstva posljednjih godinu dana nije imalo pritužbi vezano za takve slučajeve', kazala je Đema Bartulović, voditeljica za zaštitu potrošača Ministarstva gospodarstva.
Pojedinačno, svaka kovanica možda ne predstavlja mnogo. No, stavljene na hrpu koju možete ukrupniti primjerice u Fini ili u banci čiji ste korisnik dojam o vrijednosti puno je veći.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook