Od Josipovićeve prisege je prošlo gotovo četiri godine. I sve te četiri godine najpopularniji je političar u zemlji. Predsjednik sabora zna zašto. "Značajna je bila aktivnost na harmonizaciji hrvatskog društva, smanjivanju tenzija, pristupačnost funkcija", smatra Josip Leko.
S premijerom Milanovićem predsjednik ima toplo-hladne odnose, iako se javno vrlo rijetko prepiru. Posljednji put to je bilo zbog rada tajnih službi. Josipović vladajućima zamjera lošu gospodarsku sliku. Iako mu nije u ovlasti bavit se gospodarstvom, nešto je, smatraju laburisti, i mogao učiniti.
CROBAROMETAR Vladi se sve manje vjeruje: Milanoviću i Karamarku najlošiji osobni rejting
"Ja mu najviše zamjeram to što nije inicirao sjednicu Vlade. I da natjera Vladu da se ozbiljnije pozabavi sa gospodarstvom. U Hrvatskoj je sve lošije i lošije za to odgovornost snosi i predsjednik, jer predsjednik republike mora biti dio političkog establišmenta ako on to nije ako je on samo figura koja tu i tamo progovori i to na kraju kad se prebroje mrtvi to nije dobro", ističe laburist Branko Vukšić.
Nedostaje li mu ponekad odlučnosti, mišljenja su podijeljena. "Mislim da je on i dovoljno odlučan i glasan i jasan kada ocijeni da je to potrebno. On je sabran, staložen, otvoren za različite inicijative često i suprostavljene i uvijek nastupa pomirljivo", kaže SDP-ov saborski zastupnik i potpredsjednik Sabora Nenad Stazić.
U političke sukobe ulazio samo kad je osobno bio ugrožen
"On je izbjegavao otvorene političke sukobe osim kada je bio osobno ugrožen tu je znao vrlo strastveno reagirati ali mi se čini da je pokušavao držati balans između ljevice u desnice međutim pri tome je uvijek prevladavao njegov lijevi svjetonazor", ističe HDZ-ov saborski zastupnik Gordan Jandroković.
Da zna pokazat i svoju drugu stranu osjetio je Milorad Pupovac. Nazvao ga je etno biznismenom koji monopolizira novac nacionalnih manjina. Jedno vrijeme zahladio je odnose i sa Stjepanom Mesićem zato što je izjavio kako bivši predsjednik ne treba imati doživotno ured. Ali to je sada iza njih.
Sukob s Karamarkom
Posljednje s kim se sukobio bio je Tomislav Karamarko oko Vukovara. Na početku mandata, smatra prof. Tihomir Cipek s FPZG-a, predsjedniku je bilo lakše. "Mislim da je on tu dobro plivao dok suprotnosti u društvu nisu postale sve dublje i dublje. Sad kad se mora jasno opredjeljivati pokazuje se da je on političar lijevoga centra i to mu onda kod dijela birača ne donosi simpatije ali usprkos tome pokušava pronaći kompromis", kaže on.
Ivi Josipoviću desnica zamjera preglomazan ured na Pantovčaku. Ne vide, kažu, da se i on odriče nečega. "Da pogleda građane oko sebe, da se ne izolira od naroda, da uđe među narod i da vidi kako on živi pa da pogleda tamo gdje on radi pa nek nešto doprinese i sam", kaže HDSSB-ov Boro Grubišić.
Velike geste
Poklonio se žrtvama pokolja u Ahmićima. Odlično je surađivao sa bivšim srbijanskim predsjednikom Tadićem. Pružio je ruku i aktualnom Nikoliću, a zbog prijateljevanja s kolegama iz regije nemalo se puta našao na meti kritika.
"Mislim da je u tom djelu vrlo delikatnih odnosa pogotovo sa Srbijom imao i jedno vrijeme opreza ali i odlučnost da uđe u te odnose to svakako je plus", ističe HNS-ov Jozo Radoš.
"On pokušava pronaći kompromis, pokušava pomiriti jednu i drugu stranu njegov je glavni posao vanjska politika i vodi ju vrlo uspješno", mišljenja je profesor Cipek.
Aktualni predsjednik najavio je kandidaturu za drugi mandat.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook