Organizirani u zadruge učenici izrađuju proizvode, plasiraju ih na tržište i na taj način skupljaju novac koji troše na nabavu nove opreme i uređaja. Osnovne i srednje škole tako postaju dobro mjesto za usvajanje poduzetničkih vještina. Posjetili smo neke koje zarađuju od svojih proizvoda.
Vješte ruke učenika velikogoričke zadruge Breza izrađuju likovne radove. Tu se crtanje ne ocjenjuje, ali prednosti zadrugarstva učenici znaju.
Evo koliko (ne)znaju hrvatski školarci!
"Uključila sam se u udrugu zato što kad odrastem želim biti dizajnerica i imamo premalo sati likovnog a ovdje puno toga naučimo", kaže učenica Kiara Štefanić.
Dodatna znanja i vještine razlog su zašto se i osnivaju. Kroz različite slobodne aktivnosti učenici pokazuju talente ali i poduzetnički duh. Oni su ujedno i proizvođači, sve što izrade plasiraju na tržište putem prodajnih izložbi i sajmova.
Prihodom od prodaje financira se rad zadruge, a "višak" sredstava ide i u opremanje škole. Pojedine ostvare prihod i od 30-ak tisuća kuna na godinu. "Učenik sutra s onim znanjima koja stekne u slobodnoj aktivnosti može lijepo i sretno živjeti", ističe Nada Tomašić, voditeljica učeničke zadruge Breza.
U Hrvatskoj je 360 zadruga. Pohvaliti se možemo i da smo jedini u Europi koji smo izvannastavnu aktivnost regulirali Zakonom. Škole tako postaju i dobro mjesto za učenje poduzetničkih vještina.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook