"Provodio se dosta strogi režim da tako kažem nadamnom, nad mojim radnim postupcima, zvali su me kući, prijetili", ovako pojedini radnici brestovačkog kombinata opisuju situaciju prije odlaska u stečaj. Desetak godina nakon privatizacije sve četiri tvrtke završile su u stečaju. Jedina koja danas proizvodi jest tvornica namještaja, a jedan od problema koje djelatnici navode jest i nepoštivanje stavki iz kolektivnog ugovora. Nakon proglašenog stečaja, račun tvrtke ubrzo je završio u blokadi. Trideset godina zajedno sa svojom suprugom Željko je proveo u Brestovcu, danas mu tvrtka u kojoj je proveo većinu svog radnog staža duguje 35 000 kuna.
'Znam da radim, a unaprijed znam da neću dobiti novce, plaću. To mi je bilo jako jako teško.Računi su isti, novca je manje, a tu je s nama 6 djece u kući', rekao je ekipi Provjerenog Željko. Na pitanje kada će dobiti svoj zarađen novac odgovor nije dobio. Iako većina radnika smatra kako je tvrtka imala perspektivu, namještaj se proizvodio i prodavao, ali gdje je završavao nitko ne zna.
Za bivšeg sindikalca stvari su krenule nizbrdo kad su u tvrtku ušli Toni Raić, Renato Radić i Željko Majdanžić. Protiv navedenog trojca više radnika podnijelo je kaznene prijave ŽDORH u Bjelovaru, no do danas nikakav odgovor nisu dobili.
Sindikat protiv otkaza u Đ. Đakoviću - nisu radnici višak nego menadžeri
Bivši vlasnik tvrtke nije htio pred kamere. Ta je priča rekao nam je za njega završena. Do bivšeg predsjednika uprave nismo uspjeli doći.
A bivši predsjednik nadzornog vijeća je kako su nam rekli - na službenom putu. U priopćenju koje je stiglo iz njegove tvrtke stoji kako su bili u potpunosti spremni i odreći se svojih potraživanja kako bi se spasila tvrtka i radna mjesta. No na kraju to ipak nisu učinili.
Posljednji od njih, predsjednik nadzornog vijeća, ako se vjerovnici s tim slože, za 21 000 kuna sa svojom drugom tvrtkom - ponovno će odlučivati o njihovim sudbinama.
Više pogledajte u prilogu.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.