Bukve koje rastu na obroncima Velebita UNESCO je odlučio zaštititi zbog mjesta na kojem rastu, starosti, izvornosti, ali i njihova posebnog izgleda.
"Bukve tako izgledaju zbog dugotrajna pritiska snijega na mladu biljku. Dok je biljka još uvijek mlada, u predjelu visokih planina i dugotrajnog snježnog pokrivača dugotrajan je pritisak snijega i zato bukve tako izrastaju", kaže stručna savjetnica za šume NP Sjeverni Velebit Irena Krušić Tomaić.
Sve više turista i izletnika svakodnevno uživa u ljepotama i zanimljivostima ove planine. "Mi uvijek idemo u prirodu, bilo bi dobro da ide još više ljudi jer je previše gužve na moru", kaže Juraj iz Zagreba. "Posjetili smo botanički vrt, uživali u šetnji ovom netaknutom prirodom", dodaje Helena, gošća iz Češke.
Nova dodatna UNESCO-ova zaštita, nadaju se u najmlađem hrvatskom nacionalnom parku, privući će više posjetitelja od sadašnjih dvadesetak tisuća na godinu.
"To će dovesti do prepoznatljivosti u svijetu, a s time očekujemo i veći broj posjetitelja da uživaju u ovim našim ljepotama", kaže ravnateljica NP Sjeverni Velebit Mirjana Javor.
Uz Šibenik, Zadar, Dubrovnik, Plitvice, Trogir, Poreč i park prirode Papuk na karti turista koji uživaju u zaštićenim očuvanim spomenicima i prirodi našle su se i velebitske bukve. "Prvi smo put ovdje i oduševljeni smo prirodom, planiramo se vratiti", izjavio se Norbert, gost iz Njemačke.
"Donekle je priroda kao u Austriji, divne planine, cvijeće, šume", zaključila je karen, gošća iz Njemačke.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr