Ovaj način kažnjavanja donosi višestruku korist. Država na dan uštedi čak 600 tisuća kuna, a osuđenici se kroz rad lakše rehabilitiraju. Zanimanje je toliko da za takvo odsluženje kazne postoji i lista čekanja.
U vrećama stara odjeća za Crveni križ po koju su došli osuđenici. Dva mladića kaznu služe radom za opće dobro. 'Mislim da je to stvarno lijepo i korisno', kaže Zlatko iz Osijeka. Pred kameru nisu htjeli, ali kažu da je volontiranje puno bolje od zatvora. Njihovim radom su svi zadovoljni. 'Dečki su odlični, nema što. Za pohvalu! Dečki dođu, odnesu, super', komentira Zlatko.
Dug društvu na ovaj način vraća više od 2000 osuđenika. Za sve njih, dan u zatvoru državu bi stajao čak 600 000 kuna. Ušteda nije jedina korist. 'Osuđenik ostaje u svojoj zajednici, ostaje uz svoju obitelj, nastavlja izvršavati posao ako je zaposlen i zajednica prima takvog počinitelja kod sebe i počinitelj na taj način vraća dug društvu', govori Melanija Kopić, voditeljica Probacijskog ureda Osijek.
>> VIDEO Evo kako bivši ministar Čobanković doživljava rad u kuhinji!
Pomno se odabire i gdje će osuđenici raditi. 'Moraju biti humanitarnog karaktera, ekološkog karaktera, mogu biti komunalne djelatnosti, s takvim pravnim osobama ministarstvo sklapa ugovor', kaže Kopić.
Ugovor s ministarstvom sklopio je i osječki Crveni križ. 'Kroz protekle dvije godine je prošlo 18 osuđenika koji su obavljali rad za opće dobro, od toga je pet njih ostalo volontirati', kaže Denis Čosić iz osječkog Crvenog križa.
Ovaj način rehabilitacije namijenjen je samo za lakša kaznena djela. 'Sud može novčanu kaznu od 360 dnevnih dohodaka i kaznu zatvora do jedne godine zamijeniti radom za opće dobro', objašnjava Melanija Kopić. Država je uštedjela, osuđenici su rehabilitirani, a društvu je vraćen dug. Situacija je to u kojoj su svi na dobitku.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook