Kako navode, donošenje ovakvog zakona bio bi težak udarac osiromašenim umirovljenicima. U svom priopćenju Matica je, između ostalog, izjavila da se Zakonom o neusklađivanju mirovina u idućoj godini u pitanje dovodi ustavna definicija Hrvatske kao socijalne države.
Upozoravaju da predloženo zamrzavanje mirovina nikako nije na tragu europskih rješenja jer se na ovaj način starije osobe stavljaju u poziciju građana drugog reda. Ugrožava se i njihova mogućnost da žive dostojanstveno od prihoda koje su osigurali svojim radom i uplatom doprinosa.
>> Umirovljenici pozivaju Sabor da odbije izmjenu mirovinskog zakona
>> Hrelja: HSU neće poduprijeti prijedlog proračuna
U priopćenju još navode kako su 'u vrijeme kriznog poreza koji je nedavno ukinut mirovine bile zamrznute godinu i pol dana, iako su cijene vitalnih proizvoda i usluga rasle'. Usvajanjem sadašnjeg prijedloga mirovine bi ostale na istoj razini dvije i pol godine, a tako nešto još se nije dogodilo u novijoj povijesti Hrvatske, dodali su. Smatraju da bi predlagači ovog, po njima neprihvatljivog zakona, 'morali analizirati dosadašnji teret koji su podnijeli umirovljenici u rješavanju gospodarske krize i okrenuti se drugim bogatijim izvorima'.
Najniža mirovina u Europi
U svom izvještaju Matica umirovljenika naglasila je kako sadašnja prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi svega 40 posto prosječne plaće i najniža je u Europi. Prema njima radi se o prihodima pripadnika starije generacije koje su stekli svojim radom i nedopustivo bi bilo da zbog novog prijedloga zakona umirovljenici iz statusa siromašnih prijeđu u status gladnih.
Prosječna mirovina u listopada prošle godine iznosila je 2.172 kuna, a ove godine u istom mjesecu 2.162 kune. Ovo je prvi put da je u zadnjih trideset godina zabilježen nominalni pad mirovine u odnosu na prethodnu godinu, istaknula je Matica. (Hina)