'Hrvatska kao lojalna članica mora sudjelovati u kolektivnoj obrani, a u svim drugim operacijama prema svojim mogućnostima i prema odluci vlade', rekao je Mesić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Sanaderom nakon sjednice Sjevernoatlantskog vijeća (NAC).
Sanader je ocijenio da će Hrvatska kao punopravna članica postati puno privlačnija za strana ulaganja, a hrvatske tvrtke konkurentnije na tržištima savezničkih zemalja. Premijer smatra da su koristi od članstva u NATO-u mnogo veće od troškova. 'Članstvo u NATO-u godišnje će koštati nekoliko milijuna eura što to je puno manje nego da sami opremamo svoju vojsku', rekao je.
Ističući da će hrvatske tvrtke konkurirati na tržištima članica, Sanader je spomenuo slučaj hrvatskog proizvođača kaciga koji je, samo zato što Hrvatska nije bila članica NATO-a, izgubio vrijedan posao iako je njegova ponuda bila jeftinija od konkurenata. Po Sanaderovim riječima, Hrvatska je na ulasku u NATO-u radila 19 godina, od prvih slobodnih višestranačkih izbora 1990. do danas.
>> Nakon ulaska u NATO, lakše u EU
>> Hrvatska neće koristiti članstvo u NATO-u za rješavanje problema sa susjedima
Pritom se posebno zahvalio hrvatskim braniteljima rekavši da bez njih Hrvatska ne bi ostvarila taj cilj. 'Svijet poštuje one koji znaju rješiti svoje probleme, koji se znaju obraniti i koji mogu pridonijeti svjetskom miru', istaknuo je Sanader. Predsjednik Mesić je ocijenio da je Hrvatska cilj ulaska u NATO ostvarila vrlo uspješno, za što je dobila pohvale svih sudionika summita NATO-a na kojem su Hrvatska i Albanija prvi put sudjelovale kao punopravne članice.
'Svi su nas prihvatili s uvažavanjem, a važnost ulaska Hrvatske i Albanije istaknuta je protokolom', rekao je Mesić, govoreći o trenutku kada je Barack Obama, kao depozitar Washingtonskih ugovora, uručio kopiju ugovora čelnicima dviju zemalja i tako im simbolično poželio dobrodošlicu u NATO.