"Uvođenje dvojezičnosti u grad u kojem je u velikosrpskoj agresiji živote izgubilo preko 3000 stanovnika, u kojem se još uvijek traga za preko 300 osoba koje se vode kao nestale, iz kojeg su svi oni koji nisu slijedili velikosrpsku politiku protjerani, raseljeni, u kojem su za vrijeme okupacije ubijeni mnogi nesrbi koji su ostali u gradu, nije korak prema poštivanju prava nacionalnih manjina nego korak prema potvrdi da se agresija i zločini isplate, korak prema novim podjelama i nesnošljivostima", navodi se u priopćenju.
>> Ervenik: Nebitno im je piše li nezaposlenost na ćirilici ili latinici
Također se ističe kako bi to bio i korak prema nepoštivanju članka 3. Ustava kojim se mirotvorstvo smatra jednom od najviših vrednota. U "Vukovarskim majkama" također ocjenjuju kako je postotak od 34,87 posto Srba koliko ih, prema popisu stanovništva iz 2011., živi u Vukovaru, rezultat "lošeg popisa stanovništva". Smatraju kako je velik broj građana srpske nacionalnosti samo fiktivno prijavljen da živi u Vukovaru radi korištenja brojnih povlastica, a u stvarnosti žive u Srbiji i BiH.
"Uvođenje dvojezičnosti u Vukovar je diskriminacija i šikaniranje obitelji žrtava Domovinskog rata, posebno poginulih i nestalih hrvatskih branitelja grada Vukovara, a ne posebna skrb o njima kako to zakoni i Ustav RH nalažu", ističe se u prioćenju te od državnih vlasti traži otvaranje procesa javnih rasprava kako bi se potaknuo transparentan dijalog između onih "koji zagovaraju uvođenje dvojezičnosti, a još se nisu otvoreno izjasnili o Deklaraciji o Domovinskom ratu i onih kojima je uvođenje dvojezičnosti neprihvatljivo". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook