Nakon sto godina neulaganja "zarazna" bolnica dobila je nove prostorije patologije. "Razina biozaštite i biosigurnosti podignuta je na treću razinu. Neću vam ni pričati kako su se odvijale obdukcije kod prvih COVID pacijenata odvijale", ispričao je ministar zdravstva Vili Beroš.
U pogonu je i nova zgrada ljekarne, za koju ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić kaže da je "kao bolnička ljekarna specifična jer jedina opskrbljuje lijekovima bolesnike s HIV-om i bolesnike s hepatitisima s posebnom terapijom."
U zdravstvu se obnavlja gotovo stotinu objekata. "Ukupna je vrijednost 700 milijuna eura, to je izniman iznos sredstava koji će biti uloženi prioritetno u zdravstvenu infrastrukturu", objašnjava Branko Bačić, ministar graditeljstva.
Radovi su i na najvećoj hrvatskoj bolnici. Kroz zagrebački KBC u godinu dana prođe više od 1,6 milijuna ljudi. U cjelovitoj su obnovi četiri objekta. Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb vjeruje da će Petrova bolnica "biti gotova početkom jeseni iduće godine", a Jordanovac će "možda kasniti koji mjesec."
Dijelovi Vinogradske bolnice sravnjeni su sa zemljom, pa rade s 12 posto manje kreveta. "Kada gledamo naturalne pokazatelje za prvih šest mjeseci, oni su veći za prvih šest mjeseci nego prošle godine. Ako me pitate kako, velik dio stvari prebačen je u dnevnu bolnicu, smanjeno je vrijeme ležanja u bolnici, na nekakav način prilagođavamo se situaciji", objašnjava Davor Vagić, ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice.
Bolnice u obnovi rade smanjenim kapacitetom, pa je na "Franu Mihaljević" u 30-ak posto kreveta manje, na Rebru 800. Ministar pak uvjerava da se liste čekanja smanjuju. No na bolnice primjerene 21. stoljeća pacijenti će ipak pričekati kraj radova još koju godinu.
Više možete pogledati u videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.