Emotivno je bilo u petak u Nemetinu pokraj Vukovara. Bivši zatočenici srpskih koncentracijskih logora sjetili su se dana kada su dočekali slobodu. Do danas, ističu, za zločine počinjene nad njima nije odgovarao nitko, a ministar branitelja Predrag Matić pred okupljenima uputio je poruku Srbiji.
Prije 23 godine napokon su dočekali slobodu. 714 hrvatskih branitelja i civila tada je pušteno iz srpskih logora, ali svaki put kada dođu u Nemetin, teško je pobjeći od prošlosti.
'Naviru emocije i sjećanja na naše poginule, mučki ubijene na svirep način, prijatelje, kojih je preko 300 ubijeno u srpskim koncentracijskim logorima', kaže bivši logoraš Ivo Živković.
'Danas nas je puno manje, prvenstveno zbog tih silnih mučenja, što fizičkih i psihičkih. Do dana današnjeg za to nitko nije odgovarao vjerojatno ni neće', priča Dubravko Duić.
'Neka institucije reagiraju na negiranje logora u Vojniću'
Ivo i Dubravko sjećaju se dana kada su pušteni, ali i mučenja kroz koje su prošli.
'Na nama su vježbali karate i džudo zahvate, mi smo bili njihove vreće za napucavanje. 10 dana smo stajali pored kreveta, ruke dolje i glava na leđima, nismo smjeli ni pogledati u krevet, a kamoli dotaći ili leći', prisjetio se Ivo.
"U noći su došli popisali nas je l', tako je bilo. Osvanuli smo ujutro na autoputu. Ja sam razmijenjen na mostu između Bosanskog i Slavonskog Šamca', priča Dubravko.
2,5 tisuća nestalih i pogubljenih Hrvata
Prema podacima Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, kroz srpske logore 1991. i 1992. godine prošlo je oko 30 tisuća zatočenika, a oko 2 i pol tisuće Hrvata nestalo je ili poginulo.
'Nose u sebi te bolesti i strahote koje su proživljavali, svi ostali koji to nisu, jednostavno to zaborave', kaže Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.
'Iza milog osmijeha krilo se čisto zlo': Okrutne žene koje nikada neće izaći pred lice pravde
Okupljenima na svečanoj akademiji u Vukovaru obratio se i ministar branitelja Predrag Matić, koji je i sam bio zatočen u srpskim logorima. Istaknuo je da Srbija ni danas ne priznaje postojanje logora na svojem teritoriju.
'Kako stara poslovica kaže - čist račun, duga ljubav. Nemamo mi ništa protiv pomirenja, ali moramo konačno utvrditi - tko je bio agresor, tko je otvarao logore u Srbiji. Dakle, u mojoj garaži u Zagrebu već 6 godina stoji spomen ploča koju smo namijenili staviti na logor u Stajićevu, još uvijek nemamo mogućnost napraviti. Zašto? Zato što Srbija ne prizna da je uopće tih logora i bilo', rekao je ministar Predrag Matić.
A najbolji svjedoci vremena upravo su ovi ljudi. Koji danas slave slobodu.
'Trnci, tuga, jad, a i ponos.. Ponos na lijepu našu', priča brišući suze bivši logoraš Dragec Kladić.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook