Srbijanska policija još uvijek ne otkriva detalje o tome kako se hrvatski trojac domogao glave radioaktivnog gromobrana, dok hrvatska policija slučaj ne želi komentirati jer se on odvio na teritoriju Republike Srbije.
This browser does not support the video element.
U Hrvatskoj su svi radioaktivni gromobrani morali biti uklonjeni do kraja 2005. godine. U tom trenutku diljem zemlje bilo ih je postavljeno gotovo 500, ali zakon do danas nije u potpunosti proveden, pa se procjenjuje da ih na različitim zgradama ima još barem 60, izvijestila je Ivana Kopčić, reporterka Dnevnika Nove TV.
Njihovo uklanjanje poprilično je skupo, ali vrijednost na crnom tržištu još je veća. Jedan takav radioaktivni gromobran može se prenamijeniti u takozvanu prljavu bombu. Točnije, u običnu bombu proizvođači postave dio ovakvog gromobrana, a ona po eksploziji počne širiti radijaciju. Velika je vjerojatnost da su uhićeni muškarci htjeli zaraditi, ali ovakvim nepromišljenim potezom jedino su uspjeli ugroziti svoje i tuđe zdravlje, kaže Kopčić.
Za zbrinjavanje dijela takvih gromobrana svojevremeno je bio zadužen Institut Ruđer Bošković, a točnim evidencijama onih koji su očito zaboravljeni na zgradama trebao bi se pozabaviti Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost, no godinama nije bilo pomaka.
"Danas, nakon našeg upita, Ravnateljstvo civilne zaštite dostavilo je pisani odgovor u kojem stoji kako će se uspostaviti Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, a samim time i središnje skladište u koje će se pohraniti svi preostali radioaktivni gromobrani. No, iako takvi gromobrani stoje zaboravljeni na vrhovima brojnih zgrada - velika većina njih ne djeluje, baš zato što je radioaktivni element oslabio", rekla je Kopčić u Dnevniku Nove TV.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.