Konzumacija krivotvorenih lijekova - može biti izuzetno opasna po ljudsko zdravlje. 'Mogu sadržavati toksične tvari poput olova, u sirupima imamo slučaj da se koristio antifriz kao otapalo, koji je isto tako toksičan', kaže magistra farmacije Jasminka Bugec Mihok.
No oni koji lijekove kupuju kod ovlaštenih distributera, mogu biti mirni.
'U Hrvatskoj još nikada nije zabilježena pojava krivotvorenih lijekova u ovlaštenim lancima opskrbe, odnosno u legalnoj distribucijskoj mreži koju čine javne i privatne ljekarne, bolničke ljekarne, veleprodaje lijekova i specijalizirane prodavaonice za promet na malo lijekovima', stoji u priopćenju iz Halmeda.
ŠVERCERI NA NJIMA ZARAĐUJU NAJVIŠE Evo koje lijekove Hrvati najviše kupuju putem interneta
Prema istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije procjenjuje se da 50 posto lijekova koji se prodaju putem interneta je krivotvoreno, građani moraju biti svjesni da kupnjom neprovjerenih lijekova svoje zdravlje izlažu velikom riziku.
'Često su to lijekovi za intelektualne stimulanse, mršavljenje, dodaci prehrani', kaže predsjednik hrvatske ljekarničke komore.
Lijekovi su na crnom tržištu daleko jeftiniji i to je jedan od prvih znakova da se zapravo radi o lijeku koji je krivotvoren.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook