U organizaciji Udruge hrvatske policije branitelja Daruvara '91. i Grada Daruvara, u tom je gradu obilježen Dan hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Daruvara te Dan početka Domovinskog rata na daruvarskom području, kada su u kolovozu 1991. odmetnuti policajci srpske nacionalnosti zajedno sa srpskim agresorima topništvom napali grad.
U Koloni sjećanja, koja se kretala od daruvarske Policijske postaje do Spomenika braniteljima, u parku grofa Antuna Jankovića, bili su članovi obitelji poginulih i nestalih, predstavnici državne, regionalne i lokalne vlasti, predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, branitelji i građani te sudionici policijskog konjičkog 'Maratona pobjede'.
>> Evo tko je mali vodonoša s fotografije iz ratom razorenog Dubrovnika!
Svijeće su zapaljene kod obilježja nestalim braniteljima i građanima grada Daruvara, na Trgu kralja Tomislava.
Kod Spomenika braniteljima Daruvara vijence su položili i svijeće zapalili obitelji nestalih i poginulih te predstavnici Ministarstva branitelja, Ministarstva unutarnjih poslova, Grada Daruvara, općine te udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
O događajima iz kolovoza 1991. govorili su predstavnici Udruge hrvatske policije branitelja Daruvara 1991. i predstavnici MUP-a i Ministarstva branitelja.
'I danas se pitamo što se zbivalo u glavama pobunjenih policajaca srpske nacionalnosti koji su tog 18. na 19. kolovoza 1991. napustili policijsku postaju i zajedno sa svojim istomišljenicima iz pješačkog i minobacačkog oružja napali južni dio grada. Zauzeli su policijsku stanicu i zarobili trojicu policajaca koje su odveli na okupirano područje u mjesto Bijela. U sljedeća dva dana izvršili su minobacački napad na Daruvar nakon čega su hrvatski domoljubi i njihovi sugrađani Česi uzeli u ruke oružje kojim su raspolagali i započeli obranu grada', rekla je zamjenica ministra branitelja Vesna Nađ.
Naglasila je da su potraga za nestalim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu, njihova identifikacija i dostojna sahrana, cilj hrvatske države.
'Sloboda ovog područja počiva na domoljublju i hrabrosti mladih policajaca koji su prvi hrabro krenuli u ratni vihor i suprotstavili se nadmoćnijem i jačem neprijatelju. Znali su da je najbolji način obrane od onih koji im žele zlo da ne nalikuju na njih. Zato s ponosom možemo kazati da je Domovinski rat bio obrambeni i osloboditeljski', istaknula je Vesna Nađ.
Predsjednik Udruge hrvatske policije branitelja Daruvara 91. Ivo Đaić, podsjetio je da napadači na policijsku postaju Daruvar do danas nisu nađeni.
'Ponavljat ću svaki puta dok se ne otkrije gdje se nalaze posmrtni ostaci hrvatskih policajca da ako bilo tko ima ikakvih saznanja, to javi policiji', rekao je Đaić.
Damir Barberić, legendarni zapovjednik obrane grada i počasni građanin Daruvara, prisjetio se kako je u Daruvar iz Đurđevca, rodnog mjesta generala Mladena Markača, došao dva dana nakon napada na policijsku postaju.
Sveta misa za poginule i nestale policajce u obrani Daruvara služena je u župnoj crkvi Presvetog Trojstva. Predvodio ju je župni vikar Dragan Hrgić.
U Češkom narodnom domu predstavljena je knjiga 'Malim koracima do istine', koju su izdali Udruga hrvatski Feniks i Saveza udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook