Kako su se 'tajkuni željeznoga doba' odijevali, uljepšavali, ali i pokapali svoje mrtve prva je doznala naša ekipa. Milimetar po milimetar, iz baranjskih oranica niču keramičke posude, nakit, hrana i ljudske kosti iz željeznoga doba. Nalazišta su stara i do 2.750 godina.
>> FOTO: Pronašli prva vrata u Europi?
>> FOTO: Otkriveno 57 staroegipatskih grobnica
Danas vikend-naselje, Batina je u željezno doba bila veliki trgovački centar! 'Iz udaljenih prostora Europe ovdje su se križali trgovački putovi, znači Eldorado, odnosno Troja željeznog doba', objasnio je arheolog Tomislav Hršak.
Ondašnji stanovnici pokojnike su spaljivali, a pepeo pohranili u keramičke posude Na batinskom lokalitetu arheolozi su pronašli 41 grobnicu. Ondašnji stanovnici pokojnike su spaljivali, a pepeo pohranili u keramičke posude. U metar i 80 dubokim grobovima, uz ostatke pokojnika pronađene su i sahranjene životinje, primjerice svinja, a uz hranu i piće, na onaj svijet , pokojnik je bio poslan i s vrijednom imovinom. 'Žene su sa sobom ponijele ogrlice, narukvice. Bili su to pravi tajkuni, to je bila tajkunska metropola željeznog doba', objasnio nam je arheolog Marko Dizdar.
Vrijedni nalazi bit će izloženi u Arheološkom muzeju u Osijeku. U željeznom dobu bila je stvar prestiža imati željezni nakit, a a prestiž ga je danas imati u hrvatskim muzejima. Naime, do sada pronađeni predmeti iz Batine izloženi su u mađarskim i njemačkim muzejima.