O aktualnim problemima koji štetno utječu na upravljanje turističke destinacije, osobito u vidu održivosti i konkurentnosti, nedavno se raspravljalo na sastanku s glavnim državnim inspektorom Andrijom Mikulićem i predstavnicima Državnog Inspektorata RH, na kojem su sudjelovale i sve turističke zajednice.
Kako je navela direktorica pulske turističke zajednice Sanja Cinkopan Korotaj, koja se novinarima obratila zajedno s Nenadom Velenikom, direktorom porečke turističke zajednice i Milovanom Popovićem, direktorom umaške turističke zajednice, dogovorena je koordinirana akcija turističkih zajednica i Državnog inspektorata.
"Mi ćemo staviti svoje resurse na raspolaganje, od toga da ćemo pratiti situaciju na terenu i javljati kad vidimo nepravilnosti odnosno pratit ćemo portale na kojima se oglašavaju kuće za odmor i vidjeti jesu li registrirane. Pozivamo i sve sugrađane te iznajmljivače, da ukoliko znaju za bilo kakvu nepravilnost, da se jave u turističku zajednicu, kako bismo doveli red u našu destinaciju", rekla je Cinkopan Korotaj dodavši kako je prijava anonimna i da će se proslijediti inspektoratu.
Izrazila je zadovoljstvo novim Zakonom o turizmu koji će, kako je najavljeno, regulirati ekspanziju privatnog smještaja. Također, tim zakonom, kako je najavljeno, kroz novi model upravljanja turističke zajednice dobit će novu ulogu uz nove odgovornosti u upravljanju destinacijom.
Po riječima direktora Turističke zajednice Poreča Nenada Velenika, upravo je obiteljski smještaj najranjiviji u lepezi ponude u destinaciji a, kako je rekao "kontinuirano povećanje tih kapaciteta, često i nelegalnih, stvara velik problem starim iznajmljivačima koji sve teže plasiraju svoje kapacitete na tržište".
"Poreč ima 119 novih objekata u odnosu na prošlu godinu, s više od 500 novih kreveta u jednoj kalendarskoj godini. Možemo si samo zamisliti koliko je novih kreveta na tržištu i koliko to predstavlja konkurenciju sadašnjim privatnim iznajmljivačima, onima koji ovise o dopunskom prihodu", poručio je Velenik. Dodao je kako još jedan problem predstavlja nekomercijalan smještaj, odnosno neprijavljivanje i neplaćanje turističke pristojbe za vlasnike kuća za odmor i gostiju koji borave u objektu.
Direktor umaške Turističke zajednice Milovan Popović ustvrdio je kako grad Umag, s obzirom na svoju sjeverozapadnu poziciju i blizinu granice, ima najveći problem s vikendašima.
"Ovo je naš apel stručnim službama. Smatramo da se turistički inspektorat treba omasoviti, da trebaju biti prisutniji na terenu, da trebaju imati ovlasti u legitimiranju i sankcioniranju takvih kršitelja zakona", poručilu su čelnici istarskih turističkih zajednica, koji smtaraju da treba početi ozbiljnije kažnjavati takve iznajmljivače.
Treća boljka istarskog turizma su iznajmljivači koji ne izvršavaju svoje obaveze, odnosno ne plaćaju turističku pristojbu. Cinkopan Korotaj kaže da imaju višegodišnje dužnike koji uredno nastavljaju iznajmljivati apartmane jer im to zakon dozvoljava. Zbog toga su lokalne turističke zajednice iznijele zahtjev da se zakonski uredi da dužnici koji imaju višegodišnja dugovanja turističke pristojbe, ne mogu nastaviti raditi odnosno iznajmljivati.