Zbog mogućnosti da nestali postanu žrtvama ili počine kazneno djelo policija čini sve da ih što prije pronađe. U tome im je posebno važna pomoć građana. Branimir. Antonio. Ivan. Daniela. Emina. Mia. Šestero mladih, nepovezanih osoba, iz svih dijelova Hrvatske - nestalih u posljednjih tjedan dana.
>> U sedam dana u Hrvatskoj nestalo šest mladih osoba, dvije maloljetne
Branimir je prije četiri dana odšetao s rovinjske adrese. Zadnji policijski trag kaže, prešao je granicu. Nakon toga, nestao je.
'Svi smo zabrinuti da mu se nešto ne dogodi', rekao Zvonimir Fritz, otac nestalog Branimira. 'Kad govorimo o mladim ljudima koji nestaju, oni se pronalaze, bilo da ih policija nađe ili se vrate na svoje adrese, nakon nekoliko dana', rekla je Marina Mandić iz MUP-a. Problemi u obitelji, školi, avanturizam, najčešći razlozi nestanaka. Provjere, razgovori s poznanicima, potrage - policija mora reagirati brzo.
'Mlade osobe koje odlaze od kuće, kada su izvan roditeljskog doma, skrbi, ili postaju počinitelji kaznenog djela ili žrtve tih djela', rekli su u policiji.
Više od milijun ljudi u svijetu smatra se nestalima. U Hrvatskoj na godinu nestane više od 1.500 osoba. 'Neka posjete našu stranicu, neka nas prate na Twitteru, Faceu, neka gledaju slike, postoji mogućnost da su nestale negdje vidjeli', kaže Marina. 'Jednostavno, ako bilo tko ga vidi, čuje, neka se obrati na policiju', rekao je Zvonimir.
Trenutačno je u Hrvatskoj 2.499 nestalih. U pronalasku nečijeg sina, brata, majke, sestre, veliku ulogu imaju upravo građani.