I nakon više od dvadeset godina, osjećaju se posljedice Domovinskog rata. Hrvatski branitelji u prosjeku žive tek 50 godina. 'To su ljudi koji su naučili trpjeti kroz život i sada šute , trpe, umiru', kaže umirovljeni brigadir Zoran Piličić.
Iako Hrvati najčešće umiru od srčanog i moždanog udara, prema studiji resornog Ministarstva, najviše hrvatskih branitelja nakon rata preminulo je od tumora. 'Na drugom mjestu kao uzrok smrtnosti se pojavljuju bolesti poput srčanog i moždanog udara', rekla je pomoćnica ministra branitelja Nevenka Benić.
Crne statistike ipak bi trebale pomoći u prevenciji bolesti. U ministarstvu ističu važnost provođenja sistematskih pregleda za branitelje.
>> Prosvjedovalo više od 20.000 ljudi: 'Nikad ćirilica u Vukovaru!'
Rudolf Kolak, pripadnik Tigrova, jedan je od branitelja koji je preživio rat, ali ne i njegove posljedice. Njegovo ime od danas nosi i ulica u zagrebačkoj Dubravi. 'Ipak nije zaboravljen, da je tu s nama. A u drugu stranu, žalosno što ga nema', kaže njegova majka Kata.
Kolakovi suborci podsjećaju da su branitelji stvorili državu. I zaslužuju svoje mjesto u povijesti. 'Ponosni smo i zahvalni smo, i ovo je poruka prije svega mladima da hrvatski narod ne zaboravlja svoje junake iz domovinskog rata', poručuje brigadni general Tomo Medved.
U tome će pomoći i nova imenovanja zagrebačkih ulica imenima hrvatskih branitelja.