IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!

Oni imaju pravo na besplatno dopunsko osiguranje: Provjerite jeste li među njima

Ilustracija Foto: Dusko Jaramaz/Pixsell
Građani koji imaju dopunsko zdravstveno osiguranje ne moraju plaćati troškove zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja. No, samo nekoliko kategorija građana ima pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje koje se pokriva iz državnog proračuna.

"Tata mi ima 73 godine i bio je hrvatski branitelj. Ima li pravo na besplatno dopunsko osiguranje?", pitala nas je čitateljica.

Hrvatski branitelji, kao posebna kategorija, nemaju pravo na dopunsko osiguranje na teret državnog proračuna, ali ipak imaju neka dodatna prava iz okriva zdravstvene zaštite. U nastavku saznajte tko ima pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje, ali i koja prava imaju hrvatski branitelji.

Što je dopunsko zdravstveno osiguranje?

Građani koji imaju dopunsko zdravstveno osiguranje ne moraju plaćati troškove zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja. To uključuje troškove bolničkog liječenja, specijalističkih pregleda i dijagnostike, ortopedskih i drugih pomagala, stomatološke zdravstvene zaštite i protetike i fizikalne rehabilitacije, kad tu zdravstvenu zaštitu koristite temeljem uputnica HZZO-a i u ustanovama koje imaju sklopljen ugovor s HZZO-om. Oslobođeni ste i plaćanja troškova liječenja u inozemstvu koje obavljate temeljem rješenja HZZO-a. 

Tko ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje?

Pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna ostvaruju:

1. osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi,

2. osigurane osobe darivatelje dijelova ljudskog tijela u svrhu liječenja,

3. osigurane osobe dobrovoljne davatelje krvi s više od 35 davanja (muškarci), odnosno s više od 25 davanja (žene),

4. osigurane osobe redovite učenike i studente starije od 18 godina,

5. osigurane osobe čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 379,49 eura, a za osiguranike – samce, ako im prihodovni cenzus u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 475,12 eura.

Je li trudnicama potrebno dopunsko zdravstveno osiguranje?

Trudnicama HZZO u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga, ali samo za stanja i poremećaje vezane za trudnoću. To znači da za sve druge bolesti, stanja ili povrede plaćaju sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite.

Zdravstvena zaštita branitelja izvan standarda prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata kojima je rana, ozljeda, bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, uz prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja imaju pravo i na zdravstvenu zaštitu izvan standarda prava iz obveznoga zdravstvenoga osiguranja

1. pravo na medicinsku rehabilitaciju
2. pravo na ortopedska i druga pomagala
3. pravo na naknadu razlike u cijeni liječenja i lijekova s dopunske liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje
4. pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu u pratnji druge osobe.

Besplatni sistematski pregledi za branitelje

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju pravo na besplatni preventivni sistematski pregled ako su: u obrani suvereniteta Republike Hrvatske sudjelovali više od 100 dana, dragovoljci iz Domovinskog rata, hrvatski branitelj u teškoj novčano-materijalnoj i zdravstvenoj situaciji njegovatelj HRVI I. skupine.

Pravo branitelja na naknadu razlike u cijeni liječenja i lijekova s dopunske liste lijekova 

Kao hrvatski branitelj iz Domovinskog rata može ostvariti pravo na lijekove i liječenje s pravom na naknadu za sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite te sudjelovanje u cijeni lijeka utvrđenog dopunskom listom lijekova HZZO-a prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju na način da iznos koji je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata platio za sudjelovanje u cijeni lijeka, nadoknađuje Ministarstvo, ako:

1. se lijekovi izdaju, odnosno liječenje poduzima za rane, ozljede, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti kao posljedice sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, za koje je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske i
2. nemate dopunsko zdravstveno osiguranje kojim ste se osigurali za pokriće tih sudjelovanja.

Pročitajte i ovo Imaš pravo, ostvari ga Otputovali ste u inozemstvo i završili kod liječnika: Na što imate pravo i koja vam kartica sve može olakšati?

Pročitajte i ovo Povratak u zemlju Sarma na skijanje, skupi parfemi i cigarete za doma: Provjerite što sve smijete, a što ne smijete nositi preko šengenske granice

Pročitajte i ovo Značajna povećanja Zašto cijene automobila neprekidno rastu? Ovo su načini koji vam mogu pomoći da prođete jeftinije