Mala, ali opasna bolest

Tko i kako može dobiti legionelu?

Slika nije dostupna
Iako još nema potvrde da je Sanader obolio od legionarske bolesti, liječnici kako doznajemo sumnjaju upravo na zarazu poprilično opasnom bakterijom legionelom. Bolest je najčešća upravo na Mediteranu, a većina slučajeva pojavljuje se u kolovozu i rujnu i tri je puta češća kod muškaraca nego u žena.

Prvi simptom je vrlo visoka temperatura, često iznad 41 stupnja praćena treskavicom, a slijede i glavobolja, bolovi u mišićima, mučnina. Ta je bolest mala, ali opasna. Legionela pneumofila je zapravo bakterija koja se ponaša kao virus. Uzrokuje tešku upalu pluća, tzv. legionarsku bolest. Osim pluća može zahvatiti jetru i ostale organe. Ako nastanu infekcije može biti smrtonosna. Legionela uvijek prelazi sa nežive sredine na čovjeka, i po tome je posebna.

'To je bakterija koja voli toplu vodu i ona se zapravo razmnaža u toploj vodi. Vi se možete zaraziti u tušu. Tipičan primjer kako to možete dobiti je kada dođete u hotelsku sobu koja se nije koristila preko zime, a vi dođete pa se tuširate', objasnio je dr. Gorag Tešović iz Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević. Legionela se rađa i u klima uređajima, ali ne u onim kućnim i automobilskim već isključivo u velikim sustavima javnih ustanova ili hotela. Ako se sustavi redovito čiste opasnosti nema. Simptomi su visoka temperatura, kašalj i malaksalost, a liječi se najjačim antibioticima.

>> Sanader dobro raspoložen gleda TV u sobi

Legionela ne pogađa zdravu djecu, najčešće odrasle i starije ljude. Ugroženiji su oni sa smanjenim imunitetom, šećerni, bubrežni bolesnici, alkoholičari; pogotovo pušači. Bolest se češće javlja u mediteranskim krajevima. Otkrivena je prije 30 godina. Ime je dobila po skupini američkih legionara iz Korejskog rata koji su se zajedno zarazili na hotelskoj konvenciji.

Povezane teme