Ni kiša građanima nije smetala da dođu i provjere kako stoje sa šećerom, glukozom, kolesterolom, tlakom. Mjerio se i tjelesni indeks mase. Ispitivalo o navikama.
"Ne pijem, ni kavu previše, ali pušim 5, 6, 7 cigareta dnevno, koji put manje, koji put malo više i tako. Ali to mi je iz gušta, kava i cigareta, pa nije to tako strašno. Ja se sama tješim", rekla je Mira iz Zagreba.
U dobroj i opuštenoj atmosferi razgovaralo se o svjetskom ubojici broj jedan, a to su kardiovaskularne bolesti. Liječnici su procjenjivali tko je u riziku, a po potrebi davali uputnice za daljnje pretrage, onima čiji su nalazi bili lošiji. Naravno, posebno se moraju paziti stariji.
"Ja sam bio u Ministarstvu unutarnjih poslova, sad sam umirovljenik, prošao sam i rat, ali idem relativno redovno na kontrole, a i neki moji prijatelji, suborci i kolege iz Ministarsrtva nažalost više nisu živi, a ja imam 70 godina", rekao je Darko iz Zagreba.
Prošle je godine u Hrvatskoj gotovo 20 tisuća ljudi umrlo od kardiovaskularnih bolesti. Iako se kod nas taj broj smanjuje i dalje smo dvostruko iznad europskog prosjeka po standardiziranoj stopi smrtnosti. U Europskoj Uniji prosjek je 343.4 na 100 tisuća stanovnika, a kod nas je više od 600.
Ovakvih će akcija biti još. Tako će izgledati i nacionalni plan za suzbijanje kardiovaskularnih bolesti koji kreće iduće godine.
"Već u listopadu započinju nacionalni preventivni pregledi koji također uključuju za osobe starije od 40 godina, koji dulje od dvije godine nisu bili kod liječnika opće medicine ili i imaju neki izražen rizik", rekla je doktorica Ivana Portolan Pajić, članica Upravnog odbora Zaklade Hrvatska kuća srca
A to je bitno jer je u više od 80 posto slučajeva sve u našim rukama.