Svjedokinja u Haagu

'Civili su se njima predali, a oni su ih pobili sve do jednog'

Slika nije dostupna
Sud u Haagu ne bi trebao imati poteškoća u odbijanju protutužbe, smatra hrvatski pravni tim nakon iznošenja završnih riječi.

Završne riječi iznesene su pred Međunarodnim sudom pravde u postupku u kojem se Hrvatska i Srbija međusobno optužuju za genocid u ratu u Hrvatskoj. S presudom generalima kao glavnim uporištem, hrvatski pravni tim smatra da je pobio sve argumente srbijanske strane, te da sud ne bi trebao imati poteškoća u odbijanju protutužbe.

Pripreme za krvavi rat, tvrdi predsjednica srpskog Helsinškog odbora, Sonja Biserko, počele su neposredno nakon Titove smrti. JNA je do 1990. godine provela potpuni teritorijalni preustroj postavši isključivo srpska vojska.

U Bogdanovce, slavonsko selo s hrvatskom većinom, JNA je ušla u listopadu 1991. To je prema mišljenju Marije Katić bila krvava prekretnica. 'Žene i civili koji su bili u dijelovima te ulice u podrumima su se njima predali. A oni su pobili sve do jednoga', svjedočila je Marija Katić.

Bila je u sanitetu sve do pada Bogdanovaca, njezina sela koje je, kaže, gotovo nestalo. Tenkovima su rušene kuće, ljudi su ubijani na mjesnom trgu, ona je s kolegom pokapala ranjenike umrle u garaži koja je bila priručni stacionar. Kad se nije moglo van, posuli bi trupla živim vapnom i maknuli ih na ulicu.

Hrvatski tim: Nismo svi isti! Tražimo da Srbija preuzme odgovornost

Gospođa Katić pred sudskim je vijećem posvjedočila i kako je bila upućena u etnicitet svih ubijenih. 'Bili su svi Hrvati', rekla je sutkinji.

Franjo Kožul nakon pada Vukovara odveden je u Stajićevo. Njegov iskaz suprotan je tvrdnji srpskoga tima prema kojem u Srbiji nije bilo logora smrti ni odvajanja žena od muškaraca. Njega su od supruge odvojili u Veleprometu.

Pukovnik Ivan Gruić kao svjedok ekspert govorio je na koji način hrvatska identificira žrtve rata te utvrđuje je li riječ o civilima ili vojnicima poginulim u borbenim djelovanjima.

Presuda će biti donesena u narednih 12 mjeseci, a bit će posebno zanimljivo vidjeti kako će sudsko vijeće u ovom predmetu tumačiti Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju genocida.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook