Poneka vreća krumpira, malo brašna i ulja. Nove donacije stalno dolaze, no njih, kažu u zagrebačkom Sigetu, nikad dosta.
"Broj donatora i donacija uvijek može biti veći. Nama to puno znači, a posebno smo fleksibilni u smislu prihvata kvalitete hrane jer imamo velik broj korisnika i nastojimo sve primiti kako bismo mogli tu hranu ljudima podijeliti", govori Katarina Zorić iz Crvenog križa.
Oslobađanje od PDV-a na doniranu hranu nije dovelo do povećanja donacija. Niti je to jedini propis koji sprječava donatore.
Na doniranje hrane utječe više od 50 različitih propisa, pa ne čudi da samo u Hrvatskoj na dan u smeću završi više od 1000 tona hrane. Dio i one ispravne za konzumaciju i nakon roka "najbolje upotrijebiti do", stoga Hrvatska agencija za hranu radi posebnu studiju.
"Studija će pokazati trajnost hrane i nakon roka 'najbolje upotrijebiti do', koliko je ona tada sigurna i kvalitetna za prehranu ljudi", govori Jelena Đugum iz Ministarstva poljoprivrede.
Sustava doniranja hrane nema, u izradi su tek njegovi obrisi, odnosno povezivanje korisnika, donatora i onih koji će hranu dijeliti. Sustav bi trebao profunkcionirati tek sredinom godine.
No dok prvi srpnja dođe, sve je više onih koji mogu služiti kao primjer dobre prakse. Tu je akcija "kruh za poslije", kao i klupa dobrote. Svi oni shvaćaju da je sve više hrane koja završi tamo gdje ne bi trebala, kao, nažalost, i onih kojima je potrebna.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.