"Za ulazak u Europsku uniju imali smo referendum, kao i o izlasku iz Jugoslavije, a kada se govori o odricanju od suvereniteta, što odricanje od nacionalne valute jest, smatramo da se hrvatski narod o tom pitanju mora izjasniti na referendumu", istaknuo je čelnik Hrvatskih suverenista Hrvoje Zekanović na konferenciji za novinare.
Ustvrdio je da se o svim ključnim temama u društvu treba tražiti stav naroda, a ovaj referendum održao bi se pod nazivom "Zaštitimo hrvatsku kunu".
Dodao je kako je točan "protuargument trenutačno vladajuće garniture" da je uvođenje eura već davno predviđeno Ugovorom o pristupanju EU-u, ali i naglasio da nijedan hrvatski građanin od onih dvije trećine koji su glasali za EU nije znao da smo se obvezali da ćemo u nekom roku uvesti euro, odnosno ući u eurozonu.
Stoga smatramo da se o ovom važnom pitanju, želi li hrvatsku kunu ili euro, treba očitovati narod, kazao je Zekanović.
Naveo je da kada govori o suverenitetu misli i o zaštititi ekonomskih interesa hrvatskog naroda, napominjući da je to i pitanje standarda jer je u svim zemljama koje su uvele euro, naveo je, standard pao, a cijene u maloprodaji porasle.
Rekao je i da neke zemlje EU nisu uvele euro, a da hrvatske vlasti, ocijenio je, to čini isključivo kako bi se dodvorili trenutačno vladajućoj garnituri u Bruxellesu, što nije interes hrvatskog naroda.
Zekanović ne misli da je u koliziji sa samim sobom i nedosljedan jer se protivi euru iako istodobno ima i kredit i štednju u eurima.
"Krediti u eurima su bili povoljniji i naravno da sam ga zato podignuo. Kada krediti budu povoljniji u kunama, naravno da će hrvatski građani podizati kredite u kunama. Zato je potreban HNB, bankarski sustav i politička odluka Vlade da se to omogući i to je obrana suvereniteta", poručio je.