ogormna tuga

Stručnjakinja o psihološkom profilu ubojice iz škole: "Nikada ne znate što može biti okidač..."

Nakon krvavog napada u OŠ-u Prečko, dječja psihijatrica je za Dnevnik Nove TV prokomentirala napadača.

Nakon trauma opasnih po život očekivano je da se osjećamo bespomoćno, u strahu, ljuto ili zabrinuto. Prva linija pomoći u petak nakon tragedije u OŠ-u Prečko je bio stručni tim za krizne intervencije Ministarstva znanosti koji je bio na lokaciji škole.

Po potrebi će aktivirati i dodatne stručnjake koji će pomagati djeci i roditeljima, svjedocima tragedije, ali i svim ostalim učenicima i nastavnicima.

U Dnevniku Nove TV je gostovala profesorica Katarina Dodig Ćurković, dječja psihijatrica koja svaki dan radi s mladima kojima je potrebna pomoć.

"Popratila sam dio koji se odnosi na to da je napadač bio evidentiran u sustav psihijatrijske skrbi i da je imao već pokušaj samoubojstva, međutim ne mogu komentirati jer ne znam detalje pa bi bilo neetično prozivati bilo koga. Mogu samo reći da nije ranija anamneza pokušaja samoubojstva uvijek indikacija za hospitalizaciju. Ipak se radi o punoljetnom mladiću, gdje vrlo često odluku o hospitalizaciji donosi on, a ne roditelji", objasnila je Dodig Ćurković.

"Nikada ne možete znati što će se dogoditi kada je osoba vani na ulici. Vi možete potencijalno sada imati 20, 30 drugih osoba za koje nikada ne bi rekli da će se nešto dogoditi, a nažalost može se dogoditi ovakva situacija. Nikada ne znate što može biti okidač", nadodaje te smatra da se krivac ne treba tražiti samo u sustavu psihijatrije.

Objasnila je i kako funkcionira prisilna hospitalizacija. Objasnila je da su liječnici prije imali puno veće ovlasti pri organizaciji prisilne hospitalizacije, čiji je cilj zaštita pacijenta od njega samoga, ali i zaštititi okolinu u kojoj se on nalazi.

"Pod utjecajem boraca za ljudska prava i određenih udruga, prije par godina se zakon revidirao i danas je puno složenije donijeti odluku o prisilnoj hospitalizaciji, odraslih i djece. Osim tima liječnika mora biti uključen sud, socijalni radnici te skrbnik", objasnila je.

Dodig Ćurković objašnjava da su liječnici ograničeni u odlukama. "Često smo pod imperativom ljudskih prava, ne samo što se tiče prisilnog liječenja nego općenito pristupa u liječenju pacijenata". 

Pročitajte i ovo Premijer Andrej Plenković napad u školi Prečko Plenković: "Poduzet ćemo mjere kako bismo podignuli stupanj sigurnosti u školama, ali ovo je izoliran slučaj..."

Pročitajte i ovo Užas na kraju polugodišta Dijete ubijeno u školi, ljudi se okupljaju u blizini mjesta tragedije: Suze teku niz lica