Riječ je o stručnjacima iz geologije, hidrogeologije, geotehnike, seizmologije i građevinarstva iz Makedonije, Slovenije, BiH i Hrvatske.
Prof dr. Tatjana Vlahović s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije splitskog Sveučilišta rekla je da razrađena projektna rješenja pojedinih objekata potvrđuju da je ideja izgradnje HE Ombla tehnički ostvariva.
Uz upotrebu suvremene tehnike izvođenja moguće je odbaciti i najmanju sumnju u svezi s izvedivošću zatvaranja aktivnih ili danas neaktivnih podzemnih krških kanala, a što je dosad bio najveći izvedbeni izazov samog projekta, rekla je Vlahović.
>>Laos gradi hidroelektranu vrijednu 3,6 milijardi dolara, ugroženo 6 milijuna ljudi!
'Osim problema koji su posljedica visoke seizmičke aktivnosti dubrovačkog područja, projekt HE Ombla je vrlo korektno i stručno napravljen i smatramo da bi se trebalo pristupiti njegovoj realizaciji bez opasnosti po sigurnost objekata i ljudi', kazala je Vlahović i dodala kako je HE Ombla s inženjerskog stajališta zanimljiv i inovativan projekt koji će rezultirati proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora i poboljšanjem vodoopskrbe Dubrovnika i okolnog područja.
O hidrogeološkim značajkama govorio je prof. dr. Darko Mayer s Rudarsko-geološkog naftnog fakulteta u Zagrebu, a o seizmotektonskim značajkama prof. dr. Eduard Prelogović s istog fakulteta.
O istome su govorili i dr. Dušan Aleksovski sa Sveučilišta u Skopju, a Zdenko Josipović iz Ljubljane naglasio je da je projekt tehnički izvediv i nema nikakve opasnosti za ljude i objekte.
Nakon prezentacije slijedila su brojna pitanja aktivista ekoloških udruga iz Dubrovnika te stanovnika Rijeke dubrovačke koji su u većini bili protiv toga projekta između ostalog izražavajući nezadovoljstvo studijom utjecaja na okoliš te bojazni da bi uslijed mogućeg potresa moglo biti velikih problema s tim projektom. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook