Šokantna tragedija u zagrebačkoj školi otvorila je ključno pitanje – jesu li škole sigurno mjesto za djecu? Ministarstvo radi svoje smjernice, a stručnjaci predlažu rješenja.
Nakon šokantne tragedije u zagrebačkoj osnovnoj školi, sigurnost u obrazovnim ustanovama postaje ne samo tema, već i hitan prioritet.
"Ja 20 godina na neki način predlažem, promijenilo se desetak ministara i svi su prema tom pitanju imali vrlo sličan stav. Govore da nije rješenje ovo, da nije rješenje nešto drugo, a zapravo od njih nikad nismo čuli što je rješenje", rekao je Željko Stipić iz sindikata Preporod.
I zato roditelji, učitelji i stručnjaci zahtijevaju konkretna rješenja – od tehničke zaštite do angažmana zaštitarskih službi.
"Prije svega moramo onemogućiti da bilo tko s ulice na ovakav način može uopće ući u neku školu ili u bilo koji sličan objekt. To možemo napraviti raznim mjerama tehničke zašite", rekao je dopredsjednik hrvatskog ceha zaštitara Ivan Funčić.
Među prijedlozima za povećanje sigurnosti spominju se detektori metala, no njihova provedba u velikim školama izaziva pitanja.
"Već sam i ranije bio govori o tim famoznim detektorima metala, to je u nekakvoj velikoj školi takoreći neprovedivo ako uzmete samo da bi takav nekakav prolazak pregleda takvim jednim detektorom trajao minutu, dvije. Ulazak djece u školu trajao bi satima", izjavio je ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
"Moram reći da je bitno drugačije ako na ulazu u bilo kakav objekt imate jednu službenu osobu koja tamo vas pita gdje ćete i koji je vaš povod. On ima i određene ovlasti koje može primijeniti i naravno da je to jedna stvar koja će značajno, značajno doprinjeti nekakvoj kulturi uopće odnosa i ponašanja u takvom nekom objektu", rekao je Funčić.
Gradonačelnik Tomašević i ministarstvo obrazovanja ističu kako su potrebni zajednički napori svih razina vlasti i lokalne zajednice.
"Ono što jedino mogu reći što se tiče grada da ćemo napravit apsolutno sve što je u našoj moći i što je u našoj nadležnosti da se ovakve stvari, ovaj crni dan više nikad ne ponovi. Ne samo u Zagrebu nego mislim da je u interesu javnosti da se ovo više nikad ne ponovi u RH, u bilo kojoj školi", rekao je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
"Hrvatska ovakvu tragediju ne pamti, ali smo imali već slučajeve gdje su nastavnici smrtno stradali na poslu, imali smo vrlo ozbiljno ozlijeđenih i učenika i nastavnika", objasnio je Stipić.
Nakon nedavne tragedije u beogradskoj Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar o sigurnosti u hrvatskim školama pitali smo ministra Fuchsa.
"Ja sam i dalje u uvjerenju da su naše škole sigurne", rekao je Fuchs.
Od tada do danas ništa se nije promijenilo – o sigurnosti škola govorimo samo kada se nažalost tragedije već dogode.