Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić grad ima ambicije opremiti s oklopnjakom, bespilotnom letjelicom, dva helikoptera, kamionom s komunikacijskom opremom, 17 Lada Niva, 400 vatrogasaca, 255 operativaca po zagrebačkim četvrtima, 5.000 članova dobrovoljnih vatrogasnih društava, 418 djelatnika hitne medicinske pomoći, 37 djelatnika zagrebačkog ureda Državnog ureda za zaštitu i spašavanje, zapovjednim centrom u Sesvetama, te privremenim zapovjednim centrom u Zapruđu.
>> 'Vozilo je potrebno za operacije zaštite i spašavanje'
>> Bandić kupuje oklopno vozilo za svoju zaštitu
Trošak od stotine milijuna kuna zagrebačkim građanima ne gine. Neslužbeno se doznaje kako se predsjednik SDP-a čudi svima kojima je nešto u Bandićevim nakanama sporno jer su navodno sasvim su legitimne.
U članku 2. Zakona o zaštiti i spašavanju stoji: 'Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, u okviru svojih prava i obveza utvrđenih Ustavom i zakonom, uređuju i planiraju, organiziraju, financiraju i provode zaštitu i spašavanje.'
'Nisam uvjeren da je to baš sve tako glatko kako se prezentira, ali prije svega je nebulozna mentalna nebuloza nabavke tako skupe opreme u času kad RH, kao i druge zemlje u našem okruženju, kao i cijeli svijet, grca u financijskoj i ekonomskoj krizi. Evo, još nisu plaće isplaćene, ne znam kako si je to netko mogao dozvoliti, to je nepristojno', rekao je Marijan Kraljević, stručnjak za sigurnost.
Ured za upravljanje u kriznim situacijama poziva se na zakone o zaštiti od elementarnih nepogoda, o unutarnjim poslovima, o zaštiti i spašavanju. Nije teško gradonačelnikovim zamislima naći utemeljenje u zakonu, ali u razumu malo teže.