Hrvatska godišnje bilježi oko tri i pol tisuće ugriza životinja, a u do 90 posto tih slučajeva krivac su psi ili mačke.
Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar piše da takvi ugrizi mogu uzrokovati ozbiljne infekcije, a jedna od njih je i bjesnoća.
Ako vas ugrize životinja, prvo što morate napraviti je dobro isprati ranu vodom i laganim sapunom, a to mjesto zatim pokriti čistim zavojem ili gazom.
Idući korak je konzultirati se s liječnicima. Ovisno o težini ozljede, javite se svom obiteljskom liječniku ili na hitni prijem u bolnicu kako bi se rana pravovremeno mogla tretirati da ne dođe do potencijalnih komplikacija, odnosno infekcija.
Potrebno je i provjeriti cijepni status protiv tetanusa te odraditi procjenu potrebe za zaštitom od bjesnoće u antirabičnu ambulantu kod liječnika specijalista epidemiologa.
Kada dođete na pregled u antirabičnu ambulantu, provjerit će kako je do ozljede došlo te odlučiti kako ćete vas zaštiti.
"Mole se pacijenti da pri dolasku u Antirabičnu ambulantu na pregled za ozljede zadane od strane životinje koja ima vlasnika donesu podatke o vlasniku životinje, kako bi se ista stavila pod veterinarski nadzor od strane Veterinarske inspekcije tijekom deset dana, nakon čega dobivamo izvješće o ponašanju životinje i njenom zdravstvenom stanju", naglašavaju iz NZJZ-a dr. Andrija Štampar.
Najvažnije je pravovremeno reagirati, zato ne oklijevajte kod posjeta liječniku ako se nađete u takvoj neprilici.