Komad po komad limenog krova pilili su zagrebački vatrogasci. Otkinuti krov na Trešnjevci jedna je od 2000 prijavljenih zagrebačkih šteta.
"Vjetar je puhao istok-zapad i prepolovilo ga je na pola", objasnio je predstavnik stanara Zlatko Divjak.
Vatrogasci su u nedjelju uz pomoć DVD-ova odradili najveći broj intervencija. Još su ostale intervencije na visini.
Na tlu štetu saniraju radnici Zrinjevca. Nakon raščićavanja cesta na redu su parkovi.
Najviše prijava stiglo je sa sjeverne Trešnjevke i Dubrave. S obzirom na to da ne može biti proglašena elementarna nepogodna, građane zanima kada će znati što će biti priznato i u kojem iznosu.
Pročelnik Gradskog ureda za civilnu zaštitu i sigurnost Andro Pavuna objasnio je da će građanima ponuditi fiksni iznos s obzirom na određene kategorije.
"O iznosu još ne mogu govoriti jer se najprije mora popisati šteta i vidjeti koliko će grad moći dati, a koliko država", dodao je.
Sanacija se nastavlja u ponedjeljak, a kako izgleda groblje Mirogoj ispod porušenih stabala te kvart Sopot u kojem građani i rukom pišu upozorenja - pogledajte u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Martine Bolšec Oblak.
This browser does not support the video element.
Na snazi su i dalje upozorenja za građane koji idu u parkove zbog grana koje vatrogasci i dalje uklanjaju, a Bolšec Oblak je razgovarala s voditeljem grupe JVP Zagreb Petrom Kecmanom tijekom vatrogasne intervencije uklanjanja crijepova i žljebnjaka koji su nakon nevremena ostali kao direktna ugroza za građane.
Kecman je u nedjeljnoj dnevnoj smjeni, koja traje 12 sati, od 7 ujutro do 19 navečer: "U nedjelju smo odradili 20-ak intervencija s visinskim vozilima, od uklanjanja zaostalih crijepova, žljebova, predmeta, ostataka grana... koji su se obrušili na aute ili građevine. Nakon toga pristupamo sanaciji motornim pilama i raznom mehanizacijom.''
Kecman je dodao da je bilo dosta poziva i sanacija u gradu će sigurno potrajati. U usporedbi s intervencijama nakon potresa i nevremena, iako ih je teško uspoređivati, postoje i neke dodirne točke.
"Uklanjanje crijepova i cigli koje su se obrušile u žlijebove prijete padom. Ovo je malo drukčije jer imamo više drveća koja su počupana i koja su ugrozile građane", nastavio je.
Noćna smjena, rekao je Kecman, već je počela, pa će tako njegovi kolege raditi dok je vidljivo vani i dok je promet rijeđi, a povremeno je moguća i kratkotrajna obustava.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.