Rafinerija kao prvi susjed i nije neka sreća. Brođani se godinama žale da ih truje. 'Imam i dijete bolesno u kući. Ovo je neizdrživo, a nitko ništa ne poduzima. Prozore ako otvoriš ugušiš se u kući', rekla je Ankica Blažević, stanovnica Slavonskog Broda.
U Ministarstvu zaštite okoliša kažu da je prvi korak potpisivanje međudržavnog sporazuma s Bosnom i Hercegovinom.
'Mi očekujemo da će tijekom ovog mjeseca biti potpisivanje. No i nakon potpisivanja sporazuma, problem sa zrakom u Slavonskom Brodu neće nestati preko noći', kazala je pomoćnica ministra, Marija Šćulac Domac.
Političari dođu, obećaju i odu. I tako godinama. Među posljednjima bili su i Mostovi ministri.
'Ukoliko se utvrdi da postoje kaznena djela ili prekršaji, Republika Hrvatska zadržava sve mjere da se spriječi dovod sredstava u rafineriju Bosanski Brod', govorio je ministar pravosuđa, Ante Šprlje.
No, u utorak nam je ministar pravosuđa uskratio odgovor vodi li se ikakva istraga. Muk i od zastupnika, koje su izabrali građani Slavonskog Broda. Ili se ne javljaju ili su zauzeti sastancima. I tako cijeli dan. Većina saborskih zastupnika iz Slavonskog Broda nije odgovorila na naše pitanje što rade za sugrađane, koji su ih izabrali u Sabor.
Tihomir Jakovina jedini je stao pred našu kameru. Kao član Vlade, tvrdi, lobirao je za rješenje problema. Kao zastupnik, još se nije aktivirao.
'Ulagat ćemo u znanje, energiju i sve što je potrebno. 1.500 kuna paušala neće spasiti situaciju sa zagađenjem u Slavonskom Brodu, ali ako to bude potrebno stojimo i u tom smjeru na raspolaganju', kazao je Tihomir Jakovina.
Za Brođane pravi je smjer zatvorit ventile i zbogom. A za Vladu je diplomacija za sada prvi izbor.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr