Fotografije iz Đakova proširile su se društvenim mrežama i zgrozile sve. Stablo koje je palo u samom centru grada, a samo pukom srećom nije nikoga ozlijedilo.
Stablo je palo preko ceste u blizini Doma zdravlja, a grane su u padu stabla letjele posvuda, čak i na terasu obližnjeg restorana i pansiona.
Od Đakovčana smo doznali da su bijesni jer, navodno, u parku postoje deseci stabala koja im svakodnevno prijete. U Strossmayerov perivoj, park u centru Đakova, ulaze na vlastitu odgovornost. O tome su obaviješteni na svakom od ulaza.
O tome tko je odgovoran za situaciju u kojoj je ugrožena sigurnost građana, pitali smo komunalnu tvrtku Univerzal, čiji radnici svakodnevno čiste park.
Upozoravali na stanje drveća
Kako doznajemo, tvrtka Univerzal već je u više navrata upozoravala na stanje drveća u Strossmayerovu perivoju, svojevremeno su dobivene i potrebne dozvole za njihovu sječu, no radove je zaustavljao viši inspektor zaštite prirode.
Iz Univerzala navode i da stablo koje je u utorak palo preko ceste nije prvo. Prije mjesec dana, krajem travnja, od posljedica nevremena suho staro stablo raskolilo se i srušilo na dječje igralište.
Odgovor Univerzala prenosimo u cijelosti:
Strossmayerovim perivojem, kao i svim drugim zelenim javnim površinama, upravlja Grad Đakovo. Poslovi njegova održavanja i uređenja povjereni su komunalnoj tvrtki Univerzal, no uz svakodnevno higijensko održavanje, te su aktivnosti ograničene na košnju trave, skupljanje lišća, čišćenje snijega i brigu o komunalnoj opremi (klupe, koševi).
Strossmayerov je perivoj još od 1968. godine zaštićeni spomenik parkovne arhitekture, zbog čega je za svaku, i najmanju intervenciju izvan spomenutoga okvira potrebno ishoditi suglasnosti i odobrenja nadležnih institucija i relevantnih inspekcijskih tijela.
Na inicijativu Grada Đakova, nakon višegodišnje nebrige bivših gradskih vlasti, u studenome 2018. godine obavljen je pregled biljnog fonda perivoja, pri čemu je primijećena opća loša vitalnost flore, drveća s neoblikovanom krošnjom većine stabala te ugroženom statikom krošnji pa je svako stablo za sanaciju već tada označeno.
Na temelju rezultata pregleda Grad je naručio stručni elaborat koji je izradio Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. Elaborat predviđa sanitarnu sječu 71 stabla, redukcijsku rezidbu, rezove krošanja, čišćenje od suhih grana i endoterapijsku zaštitu.
S ciljem žurnoga postupanja Grad Đakovo traži i u prosincu 2018. godine dobiva rješenje Upravnog odjela za prostorno planiranje, zaštitu okoliša i prirode Osječko-baranjske županije (KLASA: UP/I"612-07/18-05/19, URBROJ 2158/1-01-17/07-18-4) kojim se dopuštaju potrebni, elaborirani radovi.
Početkom ožujka 2019. Univezalovi su radnici otpočeli prve aktivnosti u postupku sanitarne sječe, međutim radove u Strossmayerovu perivoju trenutačno zaustavlja viši inspektor zaštite prirode, koji inzistira na proširenju prethodno ishođenog rješenja nadležnog županijskog Upravnog odjela.
Iako je Grad Đakovo o planiranim i neophodnim intervencijama u perivoju u međuvremenu izvijestio redom - Agenciju za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije, Ministarstvo zaštite okoliša RH i Sektor inspekcije zaštite prirode Državnoga inspektorata, pomaka nema do kraja travnja, kada se od posljedica nevremena suho staro stablo raskolilo i palo na dječje igralište.
Komunalni radnici tada opet ulaze u perivoj, no iznova ih zaustavlja viši inspektor zaštite prirode jer još nema dopune rješenja.
Kako bi upozorio sugrađane i prolaznike da postoji rizik od lomljenja suhih grana i latentna opasnost od staroga i bolesnog drveća, posebno uslijed nepovoljnih vremenskih prilika, Univerzal je na svim ulazima u Strossmayerov perivoj, na istaknutim pozicijama, postavio ploče s jasnim upozorenjima o kretanju perivojem na vlastitu odgovornost.
Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i prirode Osječko-baranjske županije rješenje o sanitarnoj sječi, dopunjeno obvezom o zamjenskoj sadnji istovrsnog drveća na mjestu uklonjenih stabala, izdaje 7. svibnja 2019. godine (KLASA: UP/l'-612-07/19-05/4, URBROJ: 2158/1-01-16/43-19-1).
Nakon toga Grad Đakovo izvještava sva relevantna tijela, Inspekciju zaštite prirode i stručni nadzor, koji obavlja Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, o nastavku radova na uklanjanju starih, suhih i potencijalno opasnih stabala, odnosno sanitarnoj sječi od 24. svibnja.
Jučer (utorak, 21. svibnja op.a.) iznenada pada još jedno rasušeno stablo, stručnim elaboratom predviđeno za rušenje, preko ograde perivoja na nogostup, parkiralište i prometnicu u Ulici Petra Preradovića.
Na sreću, kao ni ranije, nitko nije stradao niti je pričinjena veća materijalna šteta, no ta izvala drveta ubrzava cijeli postupak i radnici tvrtke Univerzal od jutros su ponovno u Strossmayerovu perivoju, gdje su nastavili sanitarnu sječu.
Nažalost, zbog višeg inspektora zaštite prirode i stopiranja radova te zabrana, izgubljena su dva mjeseca i vegetacija je učinila svoje - došlo je do bujanja lisne mase.
Ali, Univerzal, ponavljamo, u ovome zaštićenom kulturnom dobru ne može i ne smije postupati bez svih potrebnih suglasnosti i odobrenja, iako je u više navrata upozoravao nadležne službe na loše stanje pojedinih stabala u perivoju, upravo zahvaljujući opažanjima svojih radnika koji svakodnevno borave u tom prostoru, piše u odgovoru koji za DNEVNIK.hr potpisuje direktor tvrtke Univerzal Stjepan Ripić.