'Najbolja je Istra'

Press: Srbi trebaju izbjegavati Zadar i Šibenik

Slika nije dostupna
Srpski turisi koji žele ljetovati u Hrvatskoj pažljivo bi trebali birati mjesta na kojima će boraviti, ako ne žele da im se odmor pretvori u 'Survivor', preprouka je srpskog Pressa.

Iako je prema podacima turističkih agencija, broj srpskih turista na hrvatskom moru porastao za 300 posto, treba znati i da bacanje automobila sa srpskim tablicama sa rive u nekim mjestima u Dalmaciji i dalje nije izašlo iz mode, piše Press.

Kao idealna destinacija se preporučuje Istra, dok se područja oko Šibenika i Zadra predlažu samo onima koji bi na vlastitoj koži željeli osjetiti reality show ’Survivor’. 

>> Vodice: Srpski turist nije pretučen zbog nacionalnosti

Mnogi srpski turisti doživjeli su ondje neugodnosti. Od psovanja četničkih majki, preko odbijanja lokalnih ugostitelja da usluže turiste koji imaju 'govornu manu', jer umjesto tisuća kažu hiljada, ili traže pizzu na parče, umjesto na komad, pa sve do konkretnih modrica koje su prije tjedan dana dobili srpski turisti u Vodicama, piše srpski list..

'Hrvatski turizam se nalazi između poslijeratne srbofobije i predratnih emocija na srpske šolde, koje su zamijenili strani eurocenti koje je tako teško izvući, pogotovo u vrijeme ekonomske krize. Hrvatska turistička zajednica prvi je put poslije rata krenula u ambicioznu kampanju po Srbiji. A budući da uslijed te kampanje potražnja za Hrvatskom među tamošnjim turistima raste, postavlja se pitanje je li 'Hrvatska tako naša, a tako blizu' kako se reklamira', stoji u tekstu koji potpisuje Veljko Miladinović.

'Ne znam koji bi savjet dao potencijalnim srpskim turistima koji bi ljeto prvi put proveli na Jadranu. Smatram da ako si paranoičan, onda i ne trebaš otići tamo jer ćeš stalno razmišljati hoće li ti se nešto dogoditi, a obično se takvim osobama po pravilu i dogodi neka neugodnost. Ako dođeš sa nekim predrasudama i strahom onda stalno mjeriš kako ti se obraćaju tamošnji ljudi, od vlasnika apartmana pa do klinaca koji ti na plaži iznajmljuje suncobran. Tu onda ne može biti nikakvog govora o odmoru i takve osobe ne trebaju ni ići na Jadran', rekao je za Press Željko Mašić, copywrighter u jednoj beogradskoj marketinškoj agenciji koji redovno odlazi na odmor u Hrvatsku.

Neugodni razgovori o ratu

'Priznajem da sam na mom prvom ljetovanju sa suprugom na hrvatskoj obali i sam bio paranoičan. Često sam sa vlasnikom apartmana razgovarao o raznim stvarima, pa je tako jedne večeri obična priča odjednom došla do teme o njihovom Domovinskom ratu i akciji u Medačkom džepu. Moj domaćin je počeo pričati o opravdanosti te akcije, jer kao Dalmacija je crkavala od gladi zbog srpske blokade. Postalo mi je neugodno, a sutradan me je dočekao trijezan kao da ništa nije bilo', dodaje Mašić.

Kako kaže, Hrvatsku obalu posjećuju uglavnom ljudi koji su u bivšoj Jugoslaviji ljetovali od Istre do Dubrovnika, iako se posljednjih godina više primjećuju mlađe generacije. 'Sada je među mladima, i to u cijeloj regiji, popularna plaža Zrće kod Paga', kaže on.

U Istri nikada nije pobijedio HDZ, turisti se osjećaju ugodno

I dok su u Istri, u kojoj HDZ nikada nije pobijedio, srpski turisti već redovna pojava, u nekim drugim krajevima na hrvatskoj obali postoji vjerojatnost za neke neprijatnosti. Od onih 'blagih' kao što je susret sa prodavačicama na Splitskoj tržnici koje nude majice 'Gotovina - heroj, a ne zločinac', ili upaljače sa ispisanim NDH, preko mrkih pogleda kelnera, pa do ozbiljnih incidenata kakvo je skidanje srpskih tablica sa automobila ili njihovo demoliranje. 'Postoje mjesta koja na hrvatskoj obali treba izbjegavati, a jedno od njih su sigurno baš Vodice, upozorava novinar Pressa Miladinović.

Kuljiš: I ja izbjegavam ići na more preko Sinja i Knina

'Pa i u bivšoj Jugoslaviji smo znali kakva je bila atmosfera na košarkaškim utakmicama u Šibeniku i Zadru kada bi im u goste dolazili Partizan, a naročito Crvena zvezda. Nikad ne bih želio provesti ljetovanje u mjestu u kome bi svake minute morao paziti što govorim. Zbog toga i ne idem tamo. Čuo sam od jedne prijateljice da je imala probleme u Dubrovniku i to dok je kupovala kartu za neku izložbu. S druge strane, u Istri su Beograđani već što se kaže 'domaći'', zaključuje Mašić u razgovoru za Press.

Hrvatskih novinar Denis Kuljiš, rekao je  za Pressmagazin da ne samo da postoje neka mesta u Hrvatskoj koja srpski turisti trebaju izbjegavati, nego da ih i on osobno izbjegava. To se prije svega odnosi na prostore koji se u Hrvatskoj nazivaju deveta i deseta izborna jedinica, od Dalmacije do Dubrovnika na jugu.

'Ta područja se zaobilaze, pa i ja izbjegavam da idem na more preko Sinja i Knina. Možda ogriješim dušu, ali nikad ne znaš što ti se može dogoditi. Mislim da se u Dubrovnik može ići bez mnogo problema, ali je najnormalnija situacija u Istri. Bio sam prije sedam dana tamo, i na stanici u Puli gledam u vozni red i tamo piše da ide pet autobusa dnevno za Zagreb, tri za Beograd, jedan dnevno za Banjaluku. I baš sam rekao supruzi - sve je isto ko i prije, samo njega nema' , rekao je Kuljiš.

Povezane teme