Za odluku o kažnjavanju glasalo je 15 vijećnika, a jedan je bio suzdržan - 16 nazočnih vijećnika znači da je bio kvorum, pošto Gradsko vijeće broji 31 vijećnika.
Prema toj odluci, s 300 eura kažnjavat će se: konzumiranje alkohola na površini javne namjene (one površine manje 100 metara od škola i vrtića, unutar zone A koja obuhvaća prostor grada unutar baroknih bedema izgrađenih u 17. stoljeću); vršenje nužde na površinama javne namjene, spavanje u parkovima na travnjacima, trgovima i na drugim površinama javne namjene; konzumacija hrane ili pića na površini javne namjene, zadržavanje u ugostiteljskim objektima nakon kraja radnog vremena.
Prihvaćen je i amandman da se s 300 eura kažnjavaju: penjanje i sjedenje po spomenicima i spomen-pločama; ulaženje, penjanje i/ili kupanje u fontanama te nuđenje i ugovaranje usluge prijevoza taksijem koja nije unaprijed dogovorena.
Kaznom od 150 eura kažnjavat će se povraćanje na površinama javne namjene te građevinski i instalaterski radovi od 14:00 do 17:00 te od 22:00 do 7:00 radi sprječavanja buke.
Kako je obrazloženo, ta odluka o novčanim kaznama uzima u obzir medijske napise u prošloj turističkoj sezoni o nepriličnom ponašanju turista na javnim mjestima u Splitu, što je izazvalo zgražanje stanovnika toga grada.
Tom odlukom, navedeno je u obrazloženju, određuju se prekršaji protiv javnog reda i mira na području grada Splita kojima se na nedopušten način remeti javni red i mir, rad ili red života stanovnika, ometa kretanje na ulicama, vrijeđa moral te ugrožava opća sigurnost ljudi i imovine.
Najavljeno je i da će uskoro biti raspisan natječaj za angažiranje zaštitara koji će pomagati policiji. "Tijekom 90 dana u turističkoj sezoni svaku će večer od 22:00 do 4:00 na terenu biti desetak zaštitara kao pomoć policiji," kazao je zamjenik splitskoga gradonačelnika Bojan Ivošević.
Sredstva za financiranje zaštitara, kako je rečeno, osigurat će se iz gradskog proračuna.