Na splitskoj burzi rada tisuće ljudi traže posao. 'Tražim posao, recimo srednje stručne spreme, ali znam šivati, znam kuhati, čistiti i čuvati djecu', kazala je jedna Splićanka. Takvih je sudbina mnogo. Analitičari tvrde - treba ukloniti prepreke koje stoje bržem zapošljavanju.
'A to znači reforma na tržištu rada, prvenstveno one koje će povećati fleksibilnost, ali isto tako i mobilnost radne snage te ono možda što je najvažnije, a to je da se konačno počne ulagati u sustav obrazovanja koji će, onda, naravno uskladiti ponudu i potražnju za radnom snagom', kazao je ekonomski analitičar Splitske banke Zdeslav Šantić.
>> Mladi poduzetnici: Oni obavljaju posao za druge
Europska unija namjerava se uhvatiti u koštac s problemom nezaposlenosti mladih. Hrvatska je tu u vrhu, odmah uz Grčku i Španjolsku. 'Jamstvo za mlade, instrument od preko 6 milijardi eura u razdoblju od 2014. do 2016. koji nudi mladim ljudima da nakon završenog obrazovanja dobiju ponudu ili za pripravništvo ili za staž ili za dodatno obrazovanje', kazao je Andrej Plenković, zastupnik u EU parlamentu.
Cilj je da se mladima na taj način omogući da steknu iskustvo, a trebali bi se okrenuti digitalnoj tehnologiji. 'Europsko vijeće će krajem mjeseca, onda i Europski parlament, raspravljati o stvaranju novog, jedinstvenog europskog digitalnog tržišta od Dublina do Dubrovnika. Hrvatska mora tu biti uključena i biti aktivna. Do 2020. planira se otvoriti 4 milijuna novih radnih mjesta upravo u digitalnoj ekonomiji', kazao je zastupnik u EU parlamentu Ivo Davor Stier.
Riječ je o području koje raste 8 posto na godinu. To znači da treba investirati u širokopojasni internet, ali i u obrazovanje kako bi bili konkurentniji na tržištu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook