Do sada je trošak podmirivao poslodavac. Od sada španjolska vlada to želi platiti i ženama poslati poruku. "S radom u bolovima je gotovo, s uzimanjem tableta prije posla je gotovo. Skrivanje da smo u bolovima koji nas onemogućavaju da radimo svoj posao je gotovo", rekla je ministrica za ravnopravnost Irene Montero.
Sve bi trebali odobravati liječnici. Kakvo je stanje u Hrvatskoj? Bolovanje zbog menstrualnih tegoba je legitimno. Ne spominje se izrijekom u zakonu, a ide na trošak poslodavca - kao i sva kratka bolovanja.
Karlo iz Zagreba smatra da bi bilo u redu da se i u Hrvatskoj ženama plati par dana u mjesecu kao da su radile. Istraživanje udruge Pariter pokazalo je da je 28,6 posto žena barem jednom izostalo s posla zbog menstruacije, a razlog nisu samo bolovi, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Petra Buljan.
U Hrvatskoj je nedavno snižen i PDV na menstrualne potrpštine. Inicijativu su pokrenuli upravo udruga Pariter i dio saborskih zastupnica. "Mislim da je to realnost!
One se snalaze na razne načine, neke se dogovaraju s poslodavcem, neke uzimaju bolovanja, neke uzimaju slobodan dan, neke se direktno s kolegama dogovaraju kako bi se mijenjali. Međutim, to kod nas nije sustavno uređeno", istaknula je saborska zastupniva Sabina Glasovac.
Da je ovo dobra tema za raspravu, smatra Anka Mrak Taritaš - ali može biti i dvosjekli mač. "Da se to sad ne vrati kao bumerang, da netko ne kaže gle, kod zapošljavanja - radije ću zaposliti muškarca nego ženu jer će ona svaki mjesec otići tri dana! To se ne smije dogoditi", upozorava saborska zastupnica Mrak Taritaš.
Španjolski zakon tek mora proći proceduru u parlamentu.
Više o španjolskom zakonu pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr