Nakon što je britanski dnevni list Independent početkom tjedna objavio priču o novom špijunskom skandalu, ovoga puta između Velike Britanije i Njemačke, službeni je Berlin britanskog veleposlanika zamolio za objašnjenje.
Navodno je u zgradi britanske ambasade, smještene tek nekoliko metara od Bundestaga i ureda kancelarke Angele Merkel, postavljen tajni sustav za špijunažu.
>> Deset dana skandala, otkrića i demantija...
U njemačkom su ministarstvu vanjskih poslova veleposlanika Simona McDonalda upozorili da prisluškivanje iz prostora neke diplomatske misije predstavlja ozbiljno kršenje međunarodnog prava.
Iako su McDonalda samo zamolili da, ako želi, dođe na razgovor i da pojašnjenje, što se smatra nešto manje ozbiljnim diplomatskim potezom od izravnog poziva veleposlaniku, valja napomenuti da je ovakav način diplomatske komunikacije između Njemačke i Velike Britanije posljednji put bio korišten tijekom Drugog svjetskog rata.
Što se krije iza britansko-njemačke priče?
A što se zapravo krije iza svega? Independent piše da dokumenti, koje je redakcija tog lista dobila od bivšeg američkog obavještajca Edwarda Snowdena, pokazuju da se navodni britanski špijunski sustav nalazi na krovu zgrade veleposlanstva u Berlinu.
Nije jasno o kakvom se konkretno sustavu radi, ali od Snowdena je prije nekoliko tjedana procurila i informacija o prisluškivanju mobitela kancelarke Merkel, što su navodno radili Amerikanci i to uz pomoć sustava instaliranog na krovu svoje ambasade, koja se također nalazi blizu Bundestaga.
Kako CIA i NSA prikupljaju podatke po Europi
Independent nadalje cijelu priču ubacuje u kontekst šireg špijunskog skandala, kojeg je također razotkrio Snowden, te opisuje način na koji američka CIA i NSA prikupljaju podatke diljem svijeta. Spominju tako 'špijunske baze' u američkim diplomatskim predstavništvima koje su najčešće postavljene na krovovima diplomatskih zgrada.
List nabraja i operativne centre u Europi i centralnoj Aziji, među kojima je i glavni grad Hrvatske Zagreb, dok su ostali smješteni u Ateni, Bakuu, Beču, Budimpešti, Frankfurtu, Kijevu, Madridu, Milanu, Moskvi, Parizu, Pragu, Prištini, Rimu, Sarajevu, Tbilisiju, Tirani i Ženevi.
Iz svih spomenutih centara informacije se šalju u britansku vojnu bazu u Northamptonshireu, odakle odlaze u zajednički britansko-američki centar u saveznoj državi Maryland. Sve se odvija na temelju dugogodišnjeg američko-britanskog sporazuma o dijeljenju obavještajnih podataka.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook