Pregledavajući snimke koje se povezuju s operacijom putovnica, iskusno oko, sudskog vještaka odmah je uočilo nekoliko detalja. 'Ovako gledajući snimku možemo reći da se ne vide nikakvi dijelovi prostim okom, dijelovi fotomontaže', kaže Zoran Tomaš, sudski vještak.
Osim slike, analizirajući glas, također se može utvrditi je li riječ o montaži. 'Trebalo bi očistiti snimljeni glas od nepotrebnih šumova, zatim ta dva glasa usporediti, treći korak bio bi usporedba glasa s pokretom usana osobe koja je snimljena', tvrdi Tomaš.
>> VIDEO: Pogledajte snimku dogovaranja posla s lažnim hrvatskim putovnicama
Nakon kompletne obrade glasa, autentičnost bi se mogla dokazati, ali opet ne sa 100 postotnom sigurnošću. 'Možemo uspoređivati pokrete usana i ono što čujemo na snimci, na osnovi samog toga bi mogli zaključiti da se zaista radi o govoru osobe koja je na snimci', kaže sudski vještak.
Zbog iznimno loše kvalitete uopće je upitna obrada snimaka. Naš sugovornik ističe kako bi se malo toga detaljnom analizom moglo otkriti. 'Da bi se mogla napraviti videomontaža ona mora biti snimljena kvalitetnom kamerom i nakon toga onda namjerno pokvarena da se ne vide mjesta montaže', zaključuje Tomaš.
Unatoč lošoj kvaliteti, ako se autentičnost razgovora potvrdi, snimke bi ipak mogle završiti na sudu kao dokaz.