Na području Kosinja i dalje vrijedi puna pripravnost obrane od poplava. S izlijevanjima rijeka stanovnici imaju i nove probleme- izviranje vode u podrume. Naime,podzemne vode čiji tok je zagušila poplava, one nalaze druge puteve kuda izviruju, nažalost, djelomično je riječ o podrumima i kućama.
'Možda smo mi jedan dio koji je nagore stradao. Znam da su i ovi drugi u Karlovcu stradali, ali kod njih je to dan ili dva i odmah se povuče. Kad kod nas dođe, onda 15 ili mjesec dana i bez struje i bez svega', kazao je Milan Gledić iz Lipova polja.
Stalno su u funkciji čamci za prijevoz ljudi, a timovi Crvenog križa i Civilne zaštite dopremaju na to područje vodu za piće i živežne namirnice.
Pred Kosinjanima je još jedna duga neprospavana noć. Naime, prometnica preko mosta je još jutros bila prohodna, a sada je na njoj preko pola metra vode. Jedva i terenska vozila mogu proći tuda, a stručnjaci upozoravaju da je pitanje sata kada će biti zatvorena za sav promet.
Stanje je jutros povoljnije na području Otočca, rijeka Gacka je u opadanju, a vatrogasci još ispumpavaju vodu iz podruma kuća u koje je prodrla podzemna voda.Karlovački načelnik županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje Josip Šafar kritizirao je građane da bi se trebali bolje angažirati i pripremiti u ovakvim situacijama.
Kritika građanima
Načelnik županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje Josip Šafar naglasio je da su sve službe u funkciji i pomažu građanima.
"Poruka koju treba slati", kazao je Šafar, jest da se općine i gradovi, te njihovi mjesni odbori i gradske četvrti "trebaju sami pokrenuti i međusobno pomagati". Događa se da građani čekaju da im vatrogasci donesu vreću i pijesak da zaštite ulaze u kuće, da HGSS dođe po ljude kojima treba liječnik, iako je voda visoka nekoliko centimetara, da vojska dođe očistiti ulice, a građani se ne organiziraju i ne angažiraju, ni prije najavljene nepogode, ni tijekom nje, kazao je Šafar govoreći i o napadalom snijegu i o izlijevanju rijeka i rječica.
Poplavljen i dvorac
Poplave još uvijek zadaju muke stanovništvu kontinentalne Hrvatske, a prijete i kulturnim objektima, poput dvorca Veliki Bukovec, odnosno dvoraca Drašković u Velikom Bukovcu.
Naime, rijeka Bednja u utorak u jutro prelila se iz svog korita te poplavila dvorište jedne obiteljske kuće, dio perivoja Drašković i dio dvorca, prenosi eVaraždin.
Vatrogasci su izašli na teren te ispumpavaju vodu s oranica u blizini Bednje. Mještani za poplave krive Hrvatske vode, jer to nije prvi takav zabilježen slučaj.
Ličke rijeke u u laganom opadanju
Razina rijeka Like, Novčice i Gacke u Lici jutros su u laganom opadanju, a voda se povlači i s prometnica u podvelebitskim naseljima u okolici Gospića. I u akumulaciji 'Kruščica' znatno je smanjen dotok vode i trenutno iznosi 304 kubika.
'Iako se nizvodno od brane ispušta 360 kubika u sekundi na području Lipova polja, i Donjeg Kosinja nisu ugroženi stambeni objekti, a ni stari Kosinjski most nije pod vodom. S obzirom na to da je kiša prestala padati, procjene su da se - što se poplava u Kosinju tiče - neće ponoviti ugroženost kuća kakva je zabilježena 2010. godine', izjavio je jutros voditelj Hrvatskih voda za slivno područje 'Lika' Mladen Vodička.
Ispumpavanje brojnih kuća
Na Karlovačkom području stanje s poplavama se stabilizira, no vatrogasne postrojbe ispumpavaju brojne kuće.
U naselju Gradac mještanima se čamcima doprema hrana te im se na isti način pomaže da stignu na posao.
Najgore je na području mjesta Logorište, jer ima dosta intervencija zbog poplavljenih podruma i dvorišta.
Karlovačke rijeke se usporavaju u protoku
Razina karlovačkih rijeka je u opadanju, Kupa je u Karlovcu u 10 sati bila 770 centimetara, što je od jučerašnjeg maksimuma u 16 sati za 14 centimetara manje.
Zbog izlijevanja rijeka i velike količine zaobalnih voda i jutros su u Karlovačkoj županiji bile zatvorene za promet državna cesta Karlovac - Pisarovina (Selce, Koritinja, Rožan Breg), ceste Gornje Mekušje - Kamensko i Veljun - Poloj.
Voditeljica karlovačke ispostave Hrvatskih voda Biljana Željeznjak kazala je da se danas stanje na karlovačkim rijekama očekivano, sporo i polako normalizira, jer su sve četiri rijeke velike i jedna drugu usporavaju u protoku.
Nastavak izgradnje nezavršenog sustava obrane od poplava jedini je način zaštite od poplava i nastanka velike materijalne štete, istaknula je Željeznjak. To, kazala je, podrazumijeva gradnju prokopa Korana - Kupa, čvora Brodarci s uspornim nasipima uz Kupu i Dobru, uzvodno od Karlovca, dovršetak kanala Kupa- Kupa, te gradnju nasipa uz sve rijeke.
"Naravno da to košta stotine milijuna kuna, ali ništa od toga se ne gradi - ni etapno i to nije dobro, tako da uvijek možemo samo gledati posljedice", rekla je Željeznjak.
Prema priopćenju karlovačkog Centra 112, vojnici inženjerijske pukovnije Hrvatske kopnene vojske su jučer tijekom prijepodneva završili s čišćenjem svih cesta na području snijegom zametenog Primišlja (kod Slunja), te su od jučer s mehanizacijom na područje Veljuna i danas čiste ceste prema naselju Crno Vrelo.
>> I dalje kritično u Lici, vodostaji kod Karlovca u opadanju
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook