Četiri Hrvatska para već su više od mjesec dana u zambijskom zatvoru. Službenik veleposlanstva obišao ih je dosad nekoliko puta, a bit će u Ndoli i na prvom ročištu u utorak.
''Putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti ponovno je zamoljeno da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja'', navode iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske (MVEP RH).
U Hrvatskoj sva mjerodavna ministarstva, DORH, pa i SOA pokušavaju raspetljati što se zapravo dogodilo, no još je uvijek više pitanja nego odgovora. Problem je što kongoanski Zakon kaže da posvojenje nije dopušteno, a sudovi pak posvojenja dopuštaju i presudama ih potvrđuju.
''Očekujem da se što prije razjasni što se tu točno dogodilo. Vidjeli ste i sami da su hrvatski sudovi potvrdili odluku sudova Konga vezano za posvojenje. Na temelju te odluke hrvatskih sudova i nadležnih institucija MUP je izdao putovnice za posvojenu djecu'', kazao je odgovarajući na novinarsko pitanje zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević iz Možemo!, stranke čiji je vijećnik među uhićenima u Zambiji,
Reagirao je i Vrhovni sud, koji sada preporukom želi premostiti manjkavosti u postojećim procedurama. Za priznavanje stranih sudskih odluka o međudržavnom posvojenju djece, a koje dolaze iz zemalja koje nisu potpisnice Haške konvencije, autentičnost dokumenata i presuda trebalo bi ubuduće provjeriti putem međunarodne pravne pomoći i Ministarstva pravosuđa i uprave. Traže da se u sve uključi nadležno ministarstvo koje se, paradoksalno, dosad nije ništa pitalo.
''Prilikom primitka prijedloga za priznanje strane sudske odluke preporučuje se sudu da primjerak tog prijedloga pošalje ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi (Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike) te da ostavi Ministarstvu rok od 30 dana radi neophodne provjere jesu li predlagatelji upisani u registar potencijalnih posvojitelja u Republici Hrvatskoj'', navodi Vrhovni sud u preporukama.
Dok odrasli iz triju država pokušavaju ustanoviti što je tu zakon, što pravo, a što pravda, četvero malih hrvatskih državljana i dalje je u Zambiji pod nadzorom socijalnih službi. Do njih nije mogao ni službenik veleposlanstva, no zambijske vlasti tvrde da su djeca na sigurnom i nisu ni na koji način ugrožena.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.